Çalışanlar Arasında Sağlıklı İlişkiler Nasıl Geliştirilir?

Hiç kimse iş yerinde “dışarıda” gibi hissetmek istemez. Çoğu insan iş arkadaşlarıyla bir bağ ve aidiyet duygusu ister, hatta birçok kişi bu samimiyeti bulmak için işlerini değiştirmeye isteklidirler. Hemen araştırmalara bakalım: Kendini ait hisseden çalışanların, kendilerini dışlanmış hissedenlere göre işlerinden ayrılma olasılıkları %50 daha azdır.

 

Sonuç olarak, birçok şirket ekip üyeleri arasında ilişki kurulmasına özen göstermeye başlıyor. Peki, çalışanlar arasında bağ kurmaya yönelik çabalar gerçekten işe yarıyor mu? Yoksa işverenler, bu sadakat duygusunun geri tepebileceği tehlikeli bölgelere mi giriyor?

 

İşyeri ilişkileri neden önemlidir?

 

Şirketin bakış açısından, profesyonel ilişkileri teşvik etmek ve beslemek çok mantıklıdır. insanlar bir ekip çalışmasına katkıda bulunduklarını hissettiklerinde daha iyi performans gösterme eğilimindedir.

 

Araştırmalar, yalnızlığın pandemiden önce bile tırmandığını gösteriyor. Çalışanlar işte izole ve yalnız hissettiklerinde, bağlılıklarını ve üretkenliklerini azaltabilir ve maliyeti artırabilir. Sosyal bağlantılar, çalışanlara zaman içinde artan üretkenliğe dönüşen iki özellik olan bir amaç ve refah duygusu vermede kritik bir rol oynar.

 

Öte yandan, önemli olan sadece insanların işyerinde kurdukları ilişkiler değildir. İş dışındaki ilişkiler de başarı için kritik öneme sahiptir. İşverenler, çalışanların kişisel ilişkilerini beslemeleri için zaman yaratmadan profesyonel ilişkilere çok fazla odaklanırlarsa, istemeden, iş ilişkilerinin yararlı olmaktan çok zararlı hale geldiği toksik bir ortamı oluşturabilirler.

 

Şirket içinde bağlantı ve aidiyeti teşvik ederken çok ileri gidilmesi şirkete zarar verecektir. Aile ailedir, iş iştir. Bu ikisini karıştırmak şirketsel işlev bozukluğuna veya toksikliğe yol açabilir. Hem çalışanlar hem de şirket, iş ve yaşam arasına net bir çizgi çekmekte fayda sağlayacaktır.

 

Kuruluşunuzda sağlıklı ilişkiler geliştirmek için 4 ipucu

 

Çalışanlarınızın zamanına ve özel yaşamına saygı duyduğunuz sürece ilgili ve başarılı bir ekibe sahip olabilirsiniz. Bunun ötesinde, iş yerinde çalışanlar arasında sağlıklı ilişkiler geliştirmek için liderlerin atabileceği birkaç somut adım var!

 

  1. Sağlığa odaklanın

 

Ekibinizin sağlıklı alışkanlıklar geliştirmesine yardımcı olmanın basit bir yolu, sağlığı ve zindeliği şirketin temel değeri haline getirmektir. Bu hem fiziksel hem de zihinsel sağlık anlamına gelir.

 

Spor salonu üyelikleri ve diğer çalışanlara sağlanan ayrıcalıklar gibi iş yeri dışında düzenli sağlık faaliyetlerini teşvik eden bir fayda paketi sağlayabilirsiniz. İnsanları spor salonu arkadaşı bulmaya ve birbirleriyle dostça rekabet etmeye teşvik edin.

 

Bu yaklaşım aynı anda birkaç amaca hizmet eder:

 

– İnsanlara işte tartışacakları bir şey verir, böylece konuşma ve ilişki kurma için bir temel olur.

– Mutluluğu ve üretkenliği artırırken şirketin genel stres düzeyinin azaltılmasına yardımcı olur.

– İşyeri dışında ortak faaliyetlere katılma fırsatları sağlar.

 

  1. Liderlik ederek kültürünüzü koruyun

 

Şirket kültürü, işyeri atmosferinde ve iş arkadaşları arasındaki ilişkilerde büyük rol oynar. Eğer kıyasıya bir kültüre sahipseniz, insanlar kendilerini izole edebilir ve kendilerini yalnız hissedebilirler. Kuruluşunuz açık iletişim, güvenilirlik ve işbirliği kültürüne sahipse, insanların anlamlı ilişkiler kurma olasılığı daha yüksektir.

 

Bu tür bir kültürü teşvik etmek için, örnek olarak liderlik edin ve ekibiniz için olumlu ilişkiler modelleyin.

 

Yönetici arkadaşlarınızla aylık kahve sohbetlerine katıldığınızda veya meslektaşlarınızla faydalı kaynaklar paylaştığınızda, ekibiniz bunu fark edecektir. Bu küçük eylemler, profesyonel ve uygun olmaya devam ederken, işte değerli ilişkilerin nasıl kurulacağını da gösterir.

 

  1. Ekibinizden “aile” olarak bahsetmekten kaçının

 

Birkaç yıldır, şirketlerin çalışanlarına “aile” olarak atıfta bulunmaları oldukça moda oldu. Amaç, bir aidiyet ve sadakat duygusunu teşvik etmek ve insanları işlerinin sonuçlarına daha fazla yatırım yapmaya teşvik etmekti.

 

Birçok şirkette iş ve aile zamanı arasındaki çizgiler bulanıklaştı. Her zamankinden daha fazla sayıda çalışan evden çalışarak günlük ofisten ayrılırken çizilen katı sınırları ortadan kaldırdık. Bu günlerde 7/24 online’ız.

 

Kelimeler güçlüdür. Niyetiniz ne kadar iyi olursa olsun, kuruluşunuzu bir aile olarak tanımlamak, çalışanları iş arkadaşlarıyla sağlıksız ilişkiler kurmaya yöneltebilir. Bu kelimeden tamamen kaçınmak en iyisidir.

 

  1. Çalışanlara kendi ilişkilerini kurmaları için zaman ve alan sağlayın

 

Son olarak, çalışanları işyerinde ilişkiler kurmaya zorlamak yerine bir adım geri atın. Onlara zaman ve mekan sağlayın, bazı etkinlikler yapın ve ardından ilişkilerin organik olarak oluşmasına izin verin.

 

Sonuçlar, tüm iş arkadaşlarının birbirine sıkı sıkıya bağlı bir aileymiş gibi davranması gerektiği yönündeki zorlama ve potansiyel olarak zarar verici beklenti olmaksızın, bu aidiyet duygusunu teşvik etmede aynı derecede güçlü olabilir. Alan sağlamak şöyle görünebilir:

 

– Çalışanların iş arkadaşlarıyla (sanal veya yüz yüze) bir şeyler atıştırabilmeleri için daha uzun öğle yemeği zamanlarına izin vermek.

– Çalışanların etkileşim için daha fazla fırsata sahip olduğu bir açık ofis planına geçiş.

– Toplantıların başında veya sonunda olduğu gibi gün boyunca gündelik konuşmaları ve tartışmaları teşvik etmek.

 

Hangi taktiği seçerseniz seçin, fikir aynıdır. Geri çekilin ve ilişkilerin doğal olarak oluşmasına izin verin. Böylece, sonucun çok daha anlamlı olması muhtemeldir.

 

Bu çizgide başarılı bir şekilde yürümek mümkündür ve yukarıdaki ipuçları kesinlikle başlamanıza yardımcı olacaktır.

 

 Bir cevap yazın