Çalışan Motivasyonunu Arttırmak İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

Eski zamanlarda yönetici ile çalışan arasında bir uçurum olsa bile, bu mesafe devamlı olarak azalıyor. Yöneticilerin çalışanları ile kurdukları ilişkiler, iş hayatındaki başarıların temelini oluşturuyor. Kurulan iletişimler sayesinde hem çalışanlar duygularını ve düşüncelerini iletebilmekte hem de yöneticiler çalışanların isteklerine daha hızlı cevap verebilmektedirler.

Çalışanların motivasyonlarını arttırıcı hamlelerde bulunmak bir yönetici olarak sizi ve şirketi başarıya götürecek bir durumdur. Bu nedenle de çalışanlarınızın motivasyonunu arttıracak bazı önerilerde bulunacağız.

 

  1. Şirket İçerisinde Hep Güler Yüzlü Olun

Gülmek bulaşıcı bir eylem olduğundan dolayı, şirket içerisinde çalışanlarınıza pozitif bir enerji yaymanız elbette çok büyük fayda sağlayacaktır. Gün içerisinde çalışanlarla kurduğunuz ikili iletişimlerde her daim mutlu ve güler yüzlü bir izlenim bırakmak onların da motivasyonunu arttırmak için oldukça önemli. Pozitiflik sizin de daha keyifli bir gün geçirmenizi sağlayacak, sorunlara karşı soğukkanlılığınızı da arttıracaktır.

 

  1. Sorun Ne Olursa Olsun Rahat Bir İzlenim Verin

Şirkette, gün içerisinde yüzlerce farklı iş ile aynı anda uğraşarak, sorunlara çözümler üretmeniz gerekebilir. Karşılaşılan her sorunda, sorunu gidermek için çalışanlarınıza da ihtiyaç duyacağınız için onların rahat olmalarını sağlamalısınız. Bunun için de öncelikli olarak sizin sorunlar karşısında rahat olduğunu göstermeniz gerekir. Çalışanlar da sizin rahatlığınızı gördükten sonra rahat bir nefes alarak, olaylara daha sakin bir bakış açısıyla yaklaşacaklardır.

 

  1. Çalışanlarınızı Ödüllendirmeyi İhmal Etmeyin

Çalışanlarınızın verdikleri emeklere karşılık olarak onlara sadece maaş ödemeleri yapmak elbette ki yeterli bir çözüm olmayacaktır. Çalışanlarınızın motivasyonunu arttırmak istiyorsanız, onları ödüllendirecek hediyeler almalısınız veya onları takdir edici konuşmalar yapmalısınız.

 

  1. Onlara Değerli Olduklarını Hissettirin

Şirket bünyesinde görev yapan her çalışanınızla ilgilenerek onların değerli olduklarını hissettirmek, çalışan verimini çok önemli seviyede etkileyecektir. Öyle ki, çalışanlarınızın sadece işini iyi yapmaları yeterli değildir aynı zamanda bu insanların işini severek yapmalarını da sağlamanız gerekir.

 

  1. Çalışanlarınızı Takım Çalışmalarına Dahil Edin

Takım çalışmaları yapan şirketlerin, hedeflerine çok daha hızlı bir şekilde ulaştıkları görülebilmektedir. Bu nedenle de şirketinizde hangi departmandan çalışırlarsa çalışsınlar, her çalışanınızın birer takım çalışması içerisinde olduğunu onlara hissettirin.Bir cevap yazın