Çalışan Kaybının Şirketlere Açtığı Olumsuz Durumlar

Şirket içerisinde çalışan kayıplarının yaşanması aslında normal bir süreçtir. Ancak, çalışan kaybının şirketlere bazı olumsuz durumlar açtığı durumlar olabilir. Mali kayıpların yanı sıra motivasyon olarak da düşüklüklerin yaşanması şirket içerisinde kara bulutların oluşmasına neden olacaktır. Elbet, bu durumun önüne geçmek mümkündür, bu yazımızda çalışan kaybı ve bu durum nasıl bir çözüm bulabileceğiniz hakkında konuşacağız.

 

Çalışan Kaybının Arkasında Yatan Etkenler Nelerdir?

 

Bir çalışanın şirketten ayrılmasının birçok farklı nedeni olabilir. Bazen işten ayrılma sebepleri büyük olumsuz durumlara bağlı olduğu gibi, son derece normal nedenlere bağlı ayrılan çalışanlar da bulunmaktadır. Çalışan kaybına neden olan başlıca konular şunlardır;

 

  • Kariyer planlamasında yapılan değişiklikler
  • Çalışanın şirket içerisinde kendini değersiz olarak görmesi
  • İş yükünün fazla olması
  • Yöneticiler ile aralarında geçen iletişim bozuklukları
  • Alınan maaştan memnun olmama
  • Çalışma arkadaşları ile yaşanan sıkıntılar

 

gibi başlıca nedenler insanların şirketten ayrılmalarının en önemli durumlardır. Şirketin çalışan kaybından zarar görmemesi için ilk olarak işten ayrılmanın sebebinden emin olması gerekmektedir.

 

Çalışan Kaybı Ne Gibi Sıkıntılar Yaşatır

 

İlk olarak çalışan kaybının şirket için en önemli zararı maliyet açısından olabilir. Öyle ki, tazminat ödemeleri gibi bütçe gerektiren konular mali açıdan şirketleri zorlayabilmektedir. Olumsuz bir durum üzerine bir çalışanın şirketten ayrılıyor olması, takım içerisindeki diğer kişilerin motivasyonlarının düşmesine neden olabilir. Bu noktada, şirket içerisinde kalan diğer çalışanlara durumun en iyi şekilde izah edilmesi de önemli olacaktır.