Büyük Bütçe Gerektirmeyen 5 Benzersiz Çalışan Avantajı

Günümüzde çalışan avantajları rekabet için oldukça önemli hale geldi. Şirketler çalışan avantajlarına önem vermezlerse, maalesef pazarda kaybetmeye mecbur hale gelecekler.

 

Çalışanların temel beklentileri:

 

– Sağlık Sigortası

– Ücretli tatil ve hastalık günleri

– Emeklilik planı

– Engelli sigortası

– İşçi tazminatı

– İşsizlik sigortası

– Ücretli ebeveyn izni

 

Çalışanlara sağlanan avantajlar, işinizin çalışanları mutlu etmek için her şeyin ötesine geçtiğini ve onlara görevlerinin ötesinde yükümlülükleri, hedefleri ve ihtiyaçları olan insanlar olarak değer verdiğinizi gösterir. Bunlar, işyerinize özgü avantajlardır ve başkalarını şirketiniz için çalışmanın eşsiz bir deneyim olduğuna ikna etmeye yardımcı olur.

 

Aranan avantajların bazı örnekleri ise şunları içerir:

 

– Esnek programlar

– Uzaktan çalışma

– Gündelik kıyafet kuralları

– Çalışan yardım programları

– Yerinde sağlıklı yaşam programları ve tesisleri

– Yerinde çocuk bakımı

 

Çalışan avantajları sunmak, şirketinizi değerli ve tercih edilir kılar. Ayrıca, avantajlar yalnızca yeni adayları çekmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda mevcut adayları korumanıza da yardımcı olur. Bazen çalışanların iş-yaşam dengesine katkıda bulunan bu küçük “ekstralar”, rakiplerin daha yüksek maaş tekliflerini gölgede bırakabilir.

 

Küçük bir işletmeye sahip olduğunuzda, her zaman bunlara harcayacak bütçeniz olmaz. Üzülmeyin! Onları kazanacak ve uzun süre memnun kalmalarını sağlayacak ofis avantajları sunmak için yüksek gelire sahip olmanız gerekmez.

 

İşte, çalışanların çok seveceği 5 çalışan avantajı

 

  1. Esnek zamanlama

Esnek çalışma programları hem çalışan hem de işveren için fayda sağlar. Örneğin, verimlilik artar. Çalışanlara yalnızca zamanlarını nasıl harcadıkları konusunda daha fazla kontrol verilmekle kalmaz, aynı zamanda bir özerklik ortamı da sağlanır. Bu özerklik daha yüksek üretkenliğe yol açabilir. Diğer bazı avantajları ise şunlardır:

 

– Çalışanlar daha az stresli hale gelebilir.

– Çalışanlar daha sağlıklı ve daha mutlu sonuçlanan kararlar alabilir.

– Güven inşa eder.

 

  1. Gönüllü çalışma saatleri

 

“Ben” kültürüne elveda, “biz” kültürüne merhaba deyin. Kurumsal ve sosyal sorumluluğun birinci öncelik olduğu çağda, çalışanlarınıza gönüllü olmaları için zaman vermek, onlara izin vermekle neredeyse eşdeğer hale geldi. Bugün çalışanlar, şirketinizden daha büyük bir şeye ait olmak istiyor. Özellikle Y kuşağı için, şirketinizin yardım ve gönüllü girişimleri, iş arayanların teklifinizi kabul etme kararını etkileyebilir. Çalışanlar iş ve yaşamı yeni yollarla dengeliyor. İş başında gönüllülük bunun bir uzantısıdır.

 

  1. Derneklerle eşleştirme

 

Günümüz çalışanları, inandıkları olaylıkları desteklemek için çalıştıkları kuruluşları her zamankinden daha fazla görmek isterler. Çalışan eşleştirme hediye programı oluşturmak bu alanda kolay bir kazanç. Çalışanlar, önemsedikleri nedenler için olumlu etkiler yaratma konusunda desteklenmiş hissedecekler; sonuç olarak yerel topluluğunuzu desteklemede muhtemelen daha büyük bir rol oynayacaksınız.

 

  1. Sağlıklı seçimleri teşvik eden yarışmalar

 

Sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapmak için çalışanlarınız arasında eğlenceli bir rekabet yaratın. Katılmak isteyenlere fitness monitörlerinin ilk satın alımlarında indirimlerin yanı sıra kazanma veya hedeflere ulaşma için eğlenceli, ucuz (veya ücretsiz) ödüller sunmayı düşünün. Kazananlar için nakit hediye kartları ve fazladan spor yapma günleri ayırabilirsiniz.

 

Çalışanlara şirkete özel spor salonu üyeliği indirimleri sunmak için yerel bir spor salonuyla ortaklık yapmak, nispeten ucuz bir başka seçenektir.

 

  1. Eğlenceli oyunlar ve sosyal sorumluluk faaliyetleri

 

Çalışan dinlenme odalarınıza ortak çalışmaya dayalı oyunlar eklemeye ne dersiniz? Yapboz, bulmaca ve diğer  ekip çalışması oyunları dostça rekabeti teşvik edebilir.

 

Çalışanlara, hastanede yatan çocuklar için kartlar veya tatil süsleri oluşturmaları için ucuz sanat ve el sanatları malzemeleri sunarak kurumsal eğlenceyi sosyal sorumluluk faaliyetine bağlayabilirsiniz.