Bir Yönetici Neden Koçluk Becerilerine Sahip Olmalıdır?

Günümüz iş dünyasının değişkenliklerine bakıldığı zaman sadece yönetici olmanın tek başına bir anlam ifade etmediği de görülmektedir. Rekabet ortamının her geçen gün daha ciddi bir hale geldiği bu dönemde liderlerin üzerine büyük sorumluluklar düştüğünün de altını çizmek gerekir.

 

Şirketlerin ve yöneticilerin birçok farklı alanda yaşanan gelişmelere hazırlıklı olması beklenmektedir. Yöneticilerin bu anlamda en iyi şekilde hazırlıklar yapmalarının arkasında yatan en önemli noktalardan bir tanesi de koçluk becerilerinin gelişmiş olmasına bağlanmaktadır. Günümüz yeni dünya düzeni içerisinde koçluk becerisine sahip olan yöneticilerin çok daha etkin bir şekilde çalışmalar yaptıkları da söylenebilir. İnsan kaynakları içerisinde de bu koçluk becerilerine gösterilen değerin yüksek olması beraberinde birçok avantajı da getirmektedir.

 

Avantaj Kazandıran Koçluk Becerileri Nelerdir?

 

Koçluğun çalışma hayatı içerisinde geliştirici ve gelişen özelliklere bürünmesinde sağladığı birçok farklı avantaj ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle de koçların sahip olduğu becerilere en iyi şekilde odaklanmak da önemli olacaktır. Koçların sahip oldukları bazı beceriler şunlardır;

 

  • Duygusal zekaya sahip olma
  • Gözlem ve analiz gücünün yüksek olması
  • Zaman yönetimi yapabilme
  • Planlama ve organizasyonda başarılı olma
  • Gelecek hedeflerini en iyi şekilde belirleme
  • Olaylara objektif bir açıdan bakabilme

 

İlginizi Çekebilir: En İyi Yetenekleri Elde Etmek ve Elde Tutmak İçin 8 Strateji