Bir Proje Üzerinde Çalışırken Motive Olmak İçin 5 İpucu

Motive olmak için mücadele mi ediyorsunuz? Bitiş çizgisi gittikçe ulaşılmaz göründüğü için yavaş yavaş çalışma zevkini kaybediyor musunuz? Kalbiniz bir projede olmadığında çalışmaları ertelemek oldukça kolaydır. Kimi zaman aile hayatı telaşlı hale gelir, yan projeler öncelik kazanır veya iş gittikçe sıkıcı olmaya başlar. Yine de, o proje bitmelidir. Peki, bu durumlarda nasıl ilerleyeceksiniz? İşin aslı, motivasyon bulmak için herkese uyan tek bir yaklaşım olmadığıdır. Başkası için işe yarayan şey sizin için işe yaramayabilir. Neyse ki, neredeyse herkesin işini kolaylaştıracak birkaç basit taktik var!

 

  1. Olumlu bir zihniyet benimseyin

Sıradan bir görevin üstesinden gelmek için ona farklı şekilde bakmaktır. Olumsuz düşünceler yalnızca önceliklerimize odaklanma yeteneğimizi engellemekle kalmaz, aynı zamanda becerilerimizden şüphe duymamıza neden olarak motivasyonumuzu da öldürür. Olumsuzluk üzerinde durmak yerine, görevi tamamlamanın size nasıl memnuniyet getireceğine odaklanın. Eldeki iş sıkıcı olsa bile, yine de bazı yönlerinden zevk alabilirsiniz. Örneğin, bir müşterinin deneyimini iyileştirmede veya ekibinizin bir projeyi tamamlamasına yardımcı olmada değer bulabilirsiniz. Olumlu bir zihniyet benimsediğinizde, bir görev asla ilk bakışta göründüğü kadar zor olmaz.

 

  1. Sürüklenen insanlarla takılın

Projelere, sonucu göz önünde bulundurarak başlama eğilimindeyiz. Bu zihniyetle, bir projenin başlangıcında bir motivasyon dalgasının olması ve ardından ortada bir yerde durması normaldir. Motivasyonu canlı tutmanın bir yolu, ekibinizde sözünüze bağlı kalmanız ve görevlerinizi zamanında tamamlamanız konusunda size güvenen insanlara sahip olmaktır. Hiç kimse, kendi işlerinde geride kaldıkları için insanları bir göreve başlamaktan alıkoyan bir kişi olmak istemez.

 

  1. Daha büyük görevleri alt görevlere ayırın

Bir projeyi daha küçük görevlere bölmek, projeyi daha yönetilebilir hale getirecektir. Başka bir deyişle, ekibinizin daha küçük aralıklarla çalışmak için tanımlanmış bir takım görevleri olacaktır. Çok çeşitli görev yönetimi özellikleriyle, çalışanlarınıza atadığınız görevleri kolayca birden çok adıma bölebilirsiniz. Bu, tüm süreçte daha üretken ve verimli olmaları bir yana, gündem odaklı olmalarına da yardımcı olacaktır. Hedefinizi daha küçük parçalara bölerseniz ilerlemeyi daha hızlı göreceksiniz, bu da projenin her aşamasında motivasyonu yukarıda tutacaktır.

 

  1. Küçük kazanımları kutlayın

Çoğu zaman büyük resme o kadar takılırız ki, küçük kazanımları gözden kaçırırız. Birçok kişi ve ekip, her sabah dünün başarılarını paylaşmak için birkaç dakika ayırıyor. Bunu yaparken, herkes küçük görevlerinin daha büyük hedeflere ulaşmaya nasıl yardımcı olduğunu görebilir. Ekip arkadaşlarınızın hedefleriniz hakkında söylediklerini duymak, ekstra motivasyon bulmanıza ve onlar adına başarılı olma arzunuzu artırmanıza yardımcı olabilir. Hızlı bir teşekkür bile güçlü bir teşvik sağlamaya yardımcı olabilir!

 

  1. Sağlıklı bir iş-yaşam dengesi oluşturun

İşle bağlantınızı kesmenize yardımcı olabilecek etkinliklere sahip olmak önemlidir. Her gece yürüyüşe çıkmak veya bir arkadaşınızla haftalık telefon görüşmesi planlamak gibi küçük etkinlikler bile çalışma modundan çıkmanıza yardımcı olabilir. Fiziksel, duygusal, ruhsal veya sosyal olsun, iş dışında sağlığınıza yatırım yapmak, iş yerinde en üst düzeyde verim almanızı sağlayacaktır.

 Bir cevap yazın