Bir İK Liderinin Sahip Olması Gereken 7 Özellik

Etkili bir lider düşündüğünüzde aklınıza hangi kelimeler geliyor? Sadece işinde iyi olmak yeterli değil. Normal bir İK liderini harika bir İK liderinden ayıracak belirli nitelikler ve görev tanımları vardır. Bu yazımızda, iyi İK liderlerlerinin sahip olması gereken en önemli dört özelliği ve görev tanımları bulunmaktadır. İK sektöründe en iyi olmanın ne anlama geldiğini öğrenmek için okumaya devam edelim!

 

  1. Etik ve Doğruluk

 

Etik ve doğruluk, insan kaynakları alanında bir liderin en önemli özelliklerinden biridir. Çalışanlarla ilgili sorunları çözer, yeni uygulamalar oluşturur ve bunu yaparak herkese örnek olurlar. Doğru olanı yapmak, İK lideri olmanın önemli bir parçasıdır.

 

İnsan Kaynakları, şirketinizin sorun çözücüleridir ve genellikle etik ikilemlerin pusulası yani yön vericisi haline gelirler. İK yöneticinizin şirketinizin kritik bileşenlerini ele alacağını unutmayın.

 

  1. Gri Alanlarda Gezinme Yeteneği

 

Adım adım şirket politikasını izlemek kolaydır. Peki ya önceden belirlenmiş kurallar ve uygulamalarla çözülemeyen sorunlar ne zaman ortaya çıkarlar? İK, her gün kendi kararlarına bağlı olan sorunlarla ilgilenir. Bunları dengeli bir şekilde idare etme yeteneğine sahip olmalıdır.

 

Gri alanların kendi başlarına hazır çözümlere ihtiyaçları yoktur; bunun yerine yenilikçi olanlara ihtiyaçları vardır. Ne yazık ki, birçok İK lideri, bu kaçınılmaz gri alanlarla karşılaştıklarında, çalışan el kitabına koşuyor ya da sadece şirket politikasına bir şekilde uyum sağlamaya çalışıyor. Özüne baktığımızda, her bir çalışan sorunu benzersizdir ve bunların her biri, çalışanın ve şirketin çıkarlarını güvence altına alan eşit derecede benzersiz bir çözüm gerektirir.

  1. Gerektiğinde Liderlik Yapma Yeteneği

 

Yöneticilerin duygusal olarak hazır bulunmaları önemli olsa da, politikayı uygulamaktan da sorumludurlar. Liderlik, yönetim ve arkadaşlık üçgeninde geçiş yapabilmek oldukça önemlidir.

 

Kişi, ‘Liderlik Bölgesi’ni tanıma yeteneğine sahip olursa uygun olduğunda istediği bölgeye adım atmayı seçer. Bir kişinin yöneticilik yapması liderlik yapması anlamına gelmez. Liderlik alanına adım atarken, başkalarının ihtiyaçlarını kendi konforlarının önüne koyarlar. Bu yüzden konfor alanının dışına çıkılması liderlik için çok önemli bir özelliktir. Liderlik alanındayken, yönetimsel uygulamalar yerine öncülük etme teknikleri kullanılmalıdır.

 

  1. İyi Bir Dinleyici Olmak

 

İyi bir İK liderinin güçlü bir duygusal zekası vardır ve bir şirketin en önemli varlığı çalışanları olduğu için çalışanın çıkarlarına öncelik verir. Bu çok önemli olsa da, gerçek bir lider bunu ancak kendini, güçlü ve zayıf yönlerini bilerek yapabilir. Envanter değerlendirmesini almak, yalnızca İK alanında daha iyi liderler değil, sonuç olarak daha iyi şirket kültürü ve performansı yaratacaktır.

 

Bir liderin bir firmaya getirebileceği en önemli hizmet, her bir çalışanı dinlemeye istekli olmasıdır. Empati kurabilenler, çalışanları hayatın her alanından anlamaktan mutlululuk duyarlar. En iyi liderler, her çalışanı motive etmek, meşgul etmek ve elde tutmak için çaba gösterenlerdir.

 

  1. Teknik Yeteneğe Sahip Olmak

 

İK lideri olma söz konusu olduğunda, teknik beceriler soft beceriler kadar önemlidir. Bu beceriler, iyi bir insan kaynakları liderinin, sorunların ortaya çıkmasını önleyebilecek uygulamaların nasıl oluşturulacağı konusunda eleştirel ve yaratıcı düşünmesine yardımcı olacaktır.

 

Teknik beceriler olmazsa olmaz bir temeldir ve soft beceriler liderlerin etkili iletişimciler, etik yöneticiler ve kültürel yayılmanın öncüleri olmalarına olanak tanır.

 

  1. İyi Bir İletişimci Olmak

 

İK alanındaki büyük liderler önce çalışanlara ulaşır ve ekipteki herkesin en iyi haline ulaşmasını sağlarlar. İnsan kaynaklarının, çalışanlarla ve üst yönetimle iyi iletişim kurması ve şirket genelinde sağlıklı iletişimi oluşturması gerekir.

 

İyi bir İK lideri, tüm şirket arasında açık iletişim kanalları sağlar. Bir İK liderinin, giriş düzeyindeki çalışanlardan üst düzey yöneticilere ve CEO’lara kadar işin tüm farklı alanlarından insanlarla etkili bir şekilde çalışması çok önemlidir. Bu, her seviyedeki çalışanlarla doğru ve kuvvetli bir şekilde iletişim kurma desteği, tavsiyeleri ve rehberliği sunma becerisini de gerektirir.

 

  1. Meraklı Olmak

 

Bir İK lideri, şirketin geleceğini yaratıcı bir şekilde planlar. Günlük olduğu kadar geleceğe de odaklanmak gerekir. Liderler, yenilikçidirler ve zaten yapılmış olanı yapmaya odaklanmazlar.

 

Daha fazla insan kaynakları liderinin “şöyle olması gerekir” cümlesini kurması gerekir. Yapılanı yapma veya sadece kolay / güvenli rotayı kullanma eğilimi hepimizde vardır. Bu tam olarak kontrol zihniyetidir ve ekibinizde illa ki işe yarar diye bir şey yoktur. Çalışanlarınızın ihtiyaçlarını daha fazla merak etmek, yenilikçiliği ilerletmenin harika bir yoludur.

 

 

 

 Bir cevap yazın