Beş Adımlı Kariyer Karar Verme Süreci

Mesleki yaşamınız boyunca kariyer karar verme süreci devam etmektedir. Bu süreçten geçiyorsanız, kariyenizde ilerleme kaydediyorsunuz demektir! Keşfettiğiniz ve kontrol ettiğiniz her alan, size uygun olan seçenekleri kesinleştiriyor. İşte, Yale University’nin yayınladığı kariyer kararı verme süreci!

 

ADIM 1: ÖZ DEĞERLENDİRME

Teknik ve aktarılabilir becerilerinizi anlamak için öncelikle ilgi alanlarınızı, değerlerinizi ve kişiliğinizi değerlendirin. Bir kuruluşun kültürü veya iş-yaşam dengesi gibi aramanızı etkileyebilecek faktörleri göz önünde bulundurun.

 

Öz Değerlendirmenin Dört Bileşeni:

 

Beceriler: Birçok beceri aktarılabilir, yani çok çeşitli sektörlerde ve işlevsel alanlarda kullanılabilirler. Örneğin, iletişim becerilerine tüm rollerde değer verilir, bu da onları yüksek oranda aktarılabilir kılar. Becerilerinizi ve bunların kariyer seçenekleriyle nasıl bağlantı kurabileceğini belirlemek için zaman ayırmanız önemlidir.

İlgi Alanları: Yeni çalışma alanları ve yeni deneyimlerle tanıştıkça ilgi alanlarınız değişebilir. Becerileriniz, kişiliğiniz ve değerlerinizle bağlantılı olarak ilgi alanlarınızı yansıtmak, öz değerlendirme sürecinde önemli bir adımdır. Yansımanıza başlamak için aşağıdaki soruları kendinize sorun.

Hangi faaliyetlere yöneliyorsunuz? Bu faaliyetlerde size çekici gelen nedir?

Hangi sorunlar veya nedenler sizin için önemlidir?

Hayatta en çok ne zaman mutlu oldun. Ne yapıyordun?

En sevdiğiniz dersler hangileriydi ve bu derslerde size çekici gelen ne oldu?

En çok kime hayransın ve neden?

Kişilik: Eşsiz özellikleriniz düşüncelerinizi, davranışlarınızı, kararlarınızı ve dünyayla nasıl ilişki kurduğunuzu etkiler. Bir kişi için mükemmel bir iş, bir başkası için tamamen yanlış olabilir.

İşinizde başkalarıyla ne kadar etkileşime ihtiyacınız var?

Olasılıkları hayal etmeyi ve yaratıcı olmayı mı tercih edersiniz, yoksa pratik meseleleri, detayları ve ölçülebilir işleri ele almaktan mı hoşlanırsınız?

Değerler: Değerlerinizle tutarlı seçimler yapmak, kariyer memnuniyetinin önemli bir bileşenidir. Değerlerinizin sizin için ne anlama geldiğini tanımlamak için zaman ayırın. Örneğin, bir fark yaratma arzusu genellikle kariyerle ilgili bir değer olarak belirtilir.

 

ADIM 2: TANIMLAMA VE ARAŞTIRMA SEÇENEKLERİ

Doktorlar ve öğretmenlerin ne iş yaptığını biliriz çünkü yaygın mesleklerdir ancak sektörler geliştikçe binlerce başka iş ortaya çıkmıştır. Çoğunun ismini bile duymamış olabiliriz. Öncelikle, kariyer seçenekleri yelpazesini keşfedin ve kendinizi aşina olduğunuz kariyerlerle sınırlamayın.

 

ADIM 3: DEĞERLENDİRİN VE ÖNCELİK VERİN

Bir sonraki adım yansıtmak. Keşfettiğiniz her kariyer alanı için bir gerçeklik kontrolünden geçmek, artıları ve eksileri tartmak ve kim olduğunuz, ne istediğinizle nasıl uyuştuğunuzu değerlendirmek önemlidir. Yansımanıza rehberlik etmesi için aşağıdaki soruları kullanabilirsiniz:

 

Araştırmanızın ardından kariyer alanına ilk tepkiniz nedir?

Alanla ilgili sizi ne cezbetti? Size ne çekici gelmedi? Artıları ve eksileri listeleyin.

Bu alanda rekabet edebilmek için hangi becerilere, bilgilere veya deneyime ihtiyacınız olacak? Bu becerileri veya bilgileri geliştirmek için alanla yeterince ilgileniyor musunuz?

Bu kariyer alanında tatmin olmanız için ne kadar uyum sağlamanız gerekecek?

 

Araştırmanızdan sonra bir kariyer alanının size göre olup olmadığını fark ederseniz. Sonuçta, bunun amacı, iyi bir uyumu netleştirmenize yardımcı olmaktır.

 

 

ADIM 4: EYLEM YAPIN VE SEÇENEKLERİ DENEYİN

Şimdi bu kariyer seçeneklerini keşfetmenin ve stajlar, yarı zamanlı işler veya öğrenci kulüpleriyle biraz deneyim kazanmanın zamanı geldi. Örneğin, üniversite dergileri,  illüstrasyonlar oluşturmak, fotoğraf çekmek, tasarım ve düzeni denetlemek, excel tutmak, baskı ve dağıtımı yönetmek, web sitelerini sürdürmek, sponsorluk istemek ve reklam geliri elde etmek için sizi bekliyor olabilir!

 

ADIM 5: YANSITIN VE YENİDEN DEĞERLENDİRİN

Bir deneyim sırasında ve sonrasında bunu değerlendirmek için zaman ayırın.

 

Ne zevkliydi? Ne değildi?

Deneyimin zorlayıcı yönleri ve üstün olduğunuz yönleri var mıydı?

 

Düşünmek için zaman ayırıyorsanız, en tatmin edici bulacağınız iş ve ortam türü hakkında da daha fazla şey öğreniyorsunuz!