Başarılı Çalışanı Neden Kaybedersiniz?

İş dünyasında kıyasıya bir rekabet olduğu aşikar. Rekabet içerisinde olan şirketlerin, bu rekabet ortamında üstünlük sağlamasındaki önemli etkenlerden bir tanesi de çalışanlardır. En üst seviye şirketlerde bile başarılı çalışanların istifa etmesi gibi bir risk bulunuyor. Bugünkü yazımızda, şirketlerin başarılı çalışanlarını neden kaybettiklerini inceleyeceğiz.

 

Yönetici Faktörü

 

Yönetici ile çalışan ilişkisi, şirket içindeki verimin ve huzurun üst seviyelerde olması için son derece önemli bir konu. Yöneticilerin hatalı tavırları sonucunda çalışanlar ile aralarının bozulması, çalışanın işten ayrılmasına sebep olabilir. “Çalışanlar şirketi değil yöneticiyi terk eder” sözünden de anlaşılacağı gibi, başarılı çalışanları kaybetme noktasında yönetici faktörü etkili olmakta.

 

Başarıları Takdir Etmemek

 

Başarılı çalışanların verimini artıran, onları teşvik eden şey tatmin duygusudur. Başarılı çalışanlar, yaptıkları önemli çalışmalardan sonra takdir ve tebrik aldıkları zaman tatmin olurlar. Başarılı bir çalışanı takdir ederken, herhangi bir maliyet harcamanız da gerekmez. Bu nedenle, ekip toplantılarında başarılı çalışanları tebrik etmekten geri kalmayın.

 

Yeniliklere Açık Olmasına izin Verilmemesi

 

Başarılı çalışanlardan yıllar boyunca her gün aynı işi yapmaları beklenebilecek bir durum değil. Onlara, standartlarının dışına çıkabilmeleri için izin verilmesi gerekir. Aynı zamanda, çalışma şekillerinde de bazı değişimler yapılabilir. Kendi çalışma şartlarını oluşturamayan çalışanlar, şirketten ayrılmak isteyebiliyorlar. Bu noktada onların istediklerini dinlemek ve buna bağlı adımlar atmak önemli olabilir.Bir cevap yazın