Aile ve İş Yaşamını Dengede Tutmanın 5 Yolu

Modern aile yapısında iş ve aile yaşamını dengede tutmak çok önemli. Özellikle çalışmak ve aynı anda çocuk yetiştirmek hiç de kolay değildir. İster ekonomik ihtiyaçlar olsun, ister kariyerinizi geliştirme isteği olsun sizi çalışmak zorunda bırakıyor ve aile hayatını dengede tutamayabiliyorsunuz.

 

Sizinle iş ve aile yaşamını dengelemenin püf noktalarını paylaşacağız;

 

Önemli Anları Kaçırmayın

Pek çok aile için, iş ve aileyi dengelemek, en önemli anda orada olmak demektir. En önemli anlar; çocuğunuzun mezuniyetinde mutlaka orada olmalısınız! Böylece çocuğunuz anne-baba figürünü kaybetmeyecektir. Merak etmeyin, çalışma saatlerinize uymuyorsa bile durumu izah ettiğinizde yöneticiniz sizi anlayacaktır.

 

Esnek Saatli İşlere Öncelik Verebilirsiniz

Yeni bir aileyseniz, ailenize en çok zaman ayırmanız gereken anlardasınız demektir. Bir bebek sahibi olduğunuzu varsayalım; mevcut işyerinizden ya da işe gireceğiniz kurumdan esnek çalışma saatleri talep edin. Bebeğinizin ilk yürüdüğü anı kaçırmamak için şartları zorlayın. Zaten pandemi nedeniyle işinizi evinizden yürütüyor olabilirsiniz, bu ailenize daha çok zaman ayırabilmenize olanak sağlar.

 

Kendinize Zaman Ayırın

Kendinize zaman ayırmak sizin için bir öncelik olmalıdır. Kendiniz için bir şeyler yaptıkça mutlu olacaksınız ve bu mutluluk aileniz arasında da paylaşılacak. Eskiden yaptığınız şeyleri yapmaya devam edin, Cuma geceleri film izlemek sürekli yaptığınız bir aktivite mi? Buna devam edin. Bu sayede yoğun bir haftanın getireceği stresle başa çıkabilirsiniz.

 

İşte Yaşadıklarınızı Ailenizle Paylaşın

Aileniz, hayatınızda işin değil onların öncelik olduğunu bilmelidir bu yüzden iş hayatınızdan onlara bahsedin ve ailenizin refahının devam edebilmesi için çalışmak zorunda olduğunuzu zihinlerine aşılayın. Hatta küçük çocuklarınız varsa iş yerinize götürerek çalışma ortamınızı görmelerini sağlayabilirsiniz.

 

Suçluluk Duygusu

Bir ebeveyn olarak, muhtemelen çalıştığınız için, ailenize zaman ayıramadığınızdan dolayı suçluluk duyarsınız. Ancak siz aileniz için en iyi olanı yaptığınızın farkındaysanız suçluluk duygusunu bir kenara bırakın.

 Bir cevap yazın