7 Adımda Harika Bir Yönetici-Çalışan İlişkisi Nasıl Kurulur

Yöneticiler, güçlü bir yönetici-çalışan ilişkisi aracılığıyla daha sağlıklı bir iş yeri ortamı yaratma gücüne ve etkisine sahiptir. Bunun nedeni, çalışanlarına kişisel örnek olarak rehberlik edebilmeleridir. Bir yönetici böyle bir davranış gösterdiğinde, iş arkadaşlarının işe daha fazla dahil olma olasılığı çok daha yüksektir.

 

İşte, olması gereken yönetici-çalışan ilişkisinin 7 adımı!

 

  1. Yönetici-çalışan ilişkisi için destekleyici bir çalışma kültürü yaratın

Bir yönetici olarak, çalışanların refahı için endişe gösterilmelidir. Çoğu durumda, karşılıklı yardımlaşmayı ve güveni teşvik eden bir kurum kültürü yaratmak için süreç, hiyerarşinin tepesinden, yani üst yönetimden başlar.

 

Böyle bir iş ortamı oluştururken, çalışanları duygusal ve fiziksel olarak destekleyebilecek mevcut kaynaklara erişim sağlayın. Bu “kaynakların” ne olduğunu bulmanın en doğru yolu, 1-1 görüşmelere zaman ayırmaktır.

 

Bu konuşmalarda, aşağıdakilerle ilgili soruların yanıtlarını almaya çalışın:

 

  • Çalışanların ofiste sahip olduğu duygu. Mutlular mı mutsuzlar mı?
  • Çalışma ortamının olumlu yönleri daha nasıl iyi hale getirilir? Belki şirketinizin sağlıklı yiyecekler ve atıştırmalıklardan oluşan bir büfesi vardır?
  • Ofis içindeki bir değişiklik ne kadar büyük olmalı?

 

  1. Yönetici-çalışan ilişkisini gözlemleyerek ve dinleyerek geliştirin

Kurumsal dünyada ve ötesinde sürekli olarak değişimler yaşanıyor. Bu nedenle, çalışanlarınızı dikkatle gözlemlemek ve dinlemek için zaman ayırın.

 

İster büyük bir yeniden yapılanma ister küçük bir değişiklik olsun, çalışanları rahatsız edebilir ve işyerini olumsuz etkileyebilir.

 

Herhangi bir değişiklik olmasa bile, çalışanlarınızı periyodik olarak kontrol etmek ve nasıl hissettiklerini görmek için iyidir.

 

  1. Sorunların kaynağının işle ilgili olmadığından emin olun

Çalışanlarınızı izlerken işyeri ile ilgili stres belirtileriyle karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda, sorunla yüzleşmeniz gerekir.

 

Örneğin, bir çalışan tonlarca işe yeterince zaman ayıramadığı için bunalmış hissediyorsa, esnek bir çalışma programı veya görevlerin yeniden atanmasını düşünebilirsiniz. Ekibinizle zaman yönetimi fikirlerini tartışın!

 

  1. İlişki geliştirmenin derinliğine bir sınır koyun

Nasıl ki çalışan kişisel ve profesyonel yaşam arasında bir denge ve ayrım sağlıyorsa, siz de ilişkinizde böyle bir denge kurmalısınız.

 

Örneğin, bir çalışan kişisel düzeyde zor bir duygusal durum yaşıyorsa, terapist rolünü üstlenmeyin. Ona özgür bir alan tanıyın.

 

Bu şekilde, onun üretken olmasına, teslim tarihlerinin ve başarısız projelerin ek stresinden kaçınmasına yardımcı olacaksınız.

 

  1. Boş vaatler yönetici-çalışan ilişkisini yok eder

Bir problemle karşılaştığınızda ve ona birkaç açıdan bakıp kaynağını belirlediğinizde, kontrolünüz altında olan şeyleri düşünün. Ekip arkadaşınıza yardımcı olmak için bunları nasıl kullanabilirsiniz?

 

Karşınızdaki kişiyi dinledikten sonra, soruna kolay bir çözüm bulursanız, en iyi uygulama, yöneticinin insanların duruma kendi çözümlerini bulmalarına yardım etmesidir. Sorunları her seferinde çözmek iyi bir fikir değildir, bu her iki tarafa da yapıcı bir şekilde yardımcı olur.

 

  1. Olumlu olun ve fırsatları arayın

Olumlu olun ve çalışanların inisiyatif göstermesine, problemlere çözüm aramasına veya heyecan verici projeler için yeni fikirler sunmasına izin verin.

 

Bir yönetici olarak, onları liderlik etmeyi ve sorumluluk almayı öğrenmeye teşvik etmeniz gerekir. En iyi yaptıkları şeye odaklanmalarına ve memnuniyet duygusuyla ilerlemelerine yardımcı olun.

 

  1. Eğitin ve hazırlanın

Fırsatınız ve kaynaklarınız varsa, çalışanlara yeni beceriler öğrenmeleri veya halihazırda edinilmiş olanları geliştirmeleri için ek eğitim ve koçluk alma fırsatı sağlamalısınız.

 

Bu destek, daha fazla beceri ve deneyim sayesinde onları değişimle başarılı bir şekilde başa çıkmaya hazırlayacaktır. Eğitim ve öğretim, yeni rollere daha kolay geçmelerine veya gerekirse başka alanlarda iş aramalarına yardımcı olabilir.