4 Adımda Bilinçsiz Önyargıların İşe Alımınızı Etkilemesini Önleyin

Her gün gerçeklere ve kişisel deneyimlere dayalı olarak yüzlerce hızlı ve adil kararlar veriyoruz. İstersek, herhangi bir önyargının verimli karar verme sürecimizi gölgelemesine izin vermeyiz.

 

Her zaman rasyonel ve adil olduğumuzu biliyoruz. Bu, “mantıksal” kararlarımızı aktif olarak etkileyen bilinçsiz önyargılara dikkat etmeye başlayana kadardır.

 

Peki bilinçsiz önyargı nedir?

Bilinçsiz önyargı, diğer insanlara veya gruplara karşı sahip olduğumuz bastırılmış veya içgüdüsel hislerdir.

 

Bu bilinçsiz duygular, yargılarımızı etkiler ve karşılaştığımız şeyleri algılamamızda önemli bir rol oynar. Kararlarımızı dengesiz hale getirebilir, işimizi ve hatta kişisel yaşamımızı etkileyebilirler.

 

Hadi, bilinçsiz önyargının işe alım sürecinde önümüze çıkmasına engel olalım!

 

  1. İşe alma kararlarınızı nasıl etkilediğine dikkat edin

Bilinçsiz önyargı, cinsiyet, yaş, etnik köken veya ırk hakkında düşündüğümüzden daha fazlasını etkiler. Ayrıca din, kilo, cinsel yönelim ve hatta birinin ayakkabılarını ne kadar sevip sevmediğimizi nasıl gördüğümüzü de etkileyebilir.

 

Tüm kararlarımızda etik ve tarafsız olduğumuza inanmak isteriz fakat bilinçsiz davranışlarımız nedeniyle çoğu zaman yetersiz kalırız. Bilinçsiz önyargı, hayal edebileceğinizden çok daha yaygındır.

 

Bu nedenle, işe alım sürecinize çok hızlı bir şekilde girebilir. Adayları, becerileri ve deneyimleri yerine onlar hakkında algıladığımız fikirlere göre yargılamamıza neden olur. Daha da kötüsü, görüşme sürecinize o kadar yerleşir ki, devam eden kötü işe alma uygulamalarıyla sonuçlanırsınız.

 

  1. Basmakalıp işe alım uygulamalarına dikkat edin

Aldığımız işe alım kararlarına dönüp baktığımızda, ekibimiz ve şirketimiz için tarafsız seçimler yaptığımızı varsayıyoruz. Aslında, tam olarak bunu yapmaya çalışıyoruz.

 

Ancak bir aday hakkında kaç kez “sadece bu duyguya kapılıyorsunuz”? Bu hisler gerçekten temelli miydi? Yoksa önceki deneyimleriniz veya kişisel görüşleriniz nedeniyle bilinçsiz önyargılardan mı etkilendiniz?

 

 

CEO Gail Tolstoi-Miller, tam olarak bundan bahseden harika bir TEDTalk’a sahip. 20 yıllık endüstri deneyimine ve 15.000’den fazla işe yerleştirmeye sahip, kendisini işe alma kararlarını bilinçsiz önyargılara bırakırken yakalayan biri.

 

Bu düzeyde deneyime sahip biri bilinçsiz önyargısı tarafından ikna ediliyorsa, bilin ki hepimizde olabilir.

 

  1. Dikkatli olun ve zihninizi izleyin

Bilinçaltını bilinçli hale getirerek başlayın. Özgeçmişleri iki tarafa ayırın, seçmediklerinize geri dönün ve neden o kişiyi takip etmemeye karar verdiğinizi anlamaya çalışın.

 

Tecrübeleri diğerlerine kıyasla eksik miydi? Doğru yazılım becerilerine sahip değiller miydi? Yoksa okullarının iyi olmasına rağmen en iyi okullardan olmamasından mı etkilendiniz? Bu sorgulamaya başladıktan sonra ‘evet’ tarafınızın büyüyeceğini görebilirsiniz!

 

Mülakatları tamamladıktan sonra, hayır’a geçirip geçirmemeye karar verin.

 

Bu analiz yöntemi, bilinçsiz önyargıların sonucu olarak alınan kararları, gerçeklere dayalı olarak verilen kararlardan ayırmaya başlamanıza yardımcı olacaktır.

 

Sahip olduğunuz bilinçsiz önyargıyı kabul edin ve bunları ele almaya başlayın. Harika insanların işe alma yolunuzdan çıkmalarına izin vermeyin.

 

  1. Bilinçsiz bir önyargı içeri girdiğinde kendinize meydan okuyun

Her şey kendinizi yakalamak ve düzeltmekle ilgili. Kararlarınıza meydan okuyun. Kendinize sorun ‘Önyargı mı?’ Bu soru, bilinçsiz önyargınızı çözmenize yardımcı olur.

 

Durmak, kendi kendine kontrol etmek ve gerçekten neyin gerekli olduğuna odaklanmak için kendinize zaman verin.Böylece, kendinize mümkün olan en iyi kararları alma şansı vereceksiniz.