2022’nin Sonlarına Doğru İlham Alacağımız 6 İK Alıntısı

Geçtiğimiz birkaç yılın zorlayıcı olduğunu söylemek yetersiz kalır. Pandemi hayatımızı yeniden şekillendirirken, hepimiz yolumuza çıkan tüm koşullar karşısında uyum sağlamaya, devam etmeye ve dik durmaya çalıştık. 2023’e taze başlamak için hazırız. İşte size ilham vereceğini ve 2023’te size yardımcı olacağını umduğumuz 6 İK alıntısı!

 

  1. “İnsanları yeterince iyi eğitin ki işten ayrılabilsinler. Onlara yeterince iyi davranın ki, ayrılmak istemesinler.” -Sir Richard Branson

 

İşveren olmanın en önemli yönlerinden biri, çalışanların işlerini yapacak kadar iyi eğitilmelerini sağlamaktır. Her çalışan, kendilerinden isteneni yapma yeteneklerinden emin olmalıdır ve onları başarıya hazırlamak şirketin sorumluluğundadır. Ekibinizi iyi eğitmenin yanı sıra, bir diğer kritik nokta, onlara asla ayrılmak istemeyecek kadar iyi davranmak ve ortam yaratmaktır. Bu şekilde çalışanlar çok sadık hale gelir, marka elçileri olur, arkadaşlarını tavsiye eder ve şirketinizin başarısı için kritik öneme sahip olurlar.

 

 

  1. “İnsanlar işe giderken kalplerini evde bırakmak zorunda kalmamalı.” -Betty Bender

 

Çalışanlarınızın tüm benliklerini işe getirmelerine izin vermek çok önemlidir. Çalışanlarınızın onları insan olarak önemsediğinizi bilmelerini sağlamak son dönemdeki işgücü rekabetinde oldukça ön plana çıkmaktadır. İlgi çekici, yüksek performanslı ve tatmin edici bir şirket kültürü oluşturmaya yardımcı olacaktır.

 

 

  1. “İnsanlar finansal olarak yatırım yaptıklarında geri dönüş isterler. İnsanlar duygusal olarak yatırım yaptıklarında, katkıda bulunmak isterler.” -Simon Sinek

 

Gallup’a göre, işgücünün %60’ından fazlası ya “aktif olarak bağlı değil” ya da “hiç bağlı değil”. Çalışanlar işlerine ve işyerlerine duygusal olarak bağlı olmadıklarında, genellikle işe gelirler, gereken minimum şeyi yaparlar ve muhtemelen biraz daha iyi bir teklifi kabul edip işlerinden ayrılırlar. Çalışan bağlılığına odaklanmak, çalışanların duygusal olarak yatırım yapmalarını sağlar ve bu da iş başarısının kritik bir itici gücüdür.

 

 

  1. “Her sorun bir hediyedir, problemler olmadan büyüyemezdik.” -Tony Robbins

 

Herhangi bir sorun olmadan, başarının veya başarının nasıl bir his olduğunu asla bilemeyiz. Bir şirketteki problemler, enerjinizi nereye odaklamanız gerektiğini hemen söylerler. Sizi hemen harekete geçmesi gereken alanlara yönlendirmeye yardımcı olurlar. Sorunlar söz konusu olduğunda, bakış açısı her şeydir ve bunları size gelişme fırsatı veren ögeler olarak kabul etmelisiniz.

 

 

5.“Ödüllendirici bir çalışan deneyimi oluştururken çalışanlarınız için neyin en önemli olduğunu anlamanız gerekir.” -Julie Bevacqua

 

Çalışanlarınız için daha iyi bir şirket kültürü ve çalışma ortamı oluşturmak istiyorsanız, yapılacak en iyi şey doğrudan kaynağa gidip onlara ne istediklerini ve neye ihtiyaçları olduğunu sormaktır. Düzenli bire bir toplantılar yaparak, anketler göndererek ve hatta gündelik konuşmalar yoluyla, çalışanlarınızın gerçekten neye ihtiyacı olduğunu öğrenmenize ve onlar için önemli olacak değişiklikleri yapmanıza yardımcı olacak faydalı bilgiler toplayabilirsiniz.

 

6. “Karakter işe alın. Yeteneği eğitin.” -Peter Schutz

Bir araştırmaya göre, işverenlerin %77’si, kişinin kişiliğiyle ilişkili soft becerilerin, teknik beceriler kadar gerekli olduğuna inanıyor. Yetenek ve beceriler önemlidir ama karakter daha önemlidir. Bir aday, iş için gerekli mükemmel becerilere sahip olabili fakat şirketiniz için kültürel olarak uygun olmayabilir. Çoğu iş ve gerekli beceriler öğrenilebilir ancak karakter ve tutum öğretilemez.