2022’de İşe Alım Pazarlaması: En İyi Yetenekleri Çekmek için 6 Strateji

Adayların şirketiniz hakkında araştırma yapmaları için birçok farklı kanal var. Bu kanallarda karşılarına çıkan yüzlerce şirket varken öne çıkmak ve en iyi yeteneklerin olduğu yerlerde var olmak önemlidir.

 

Şirketinizin en iyi yetenekleri çekmesine yardımcı olmak için göz önünde bulundurmanız gereken en iyi işe alım pazarlama stratejilerini yazdık!

 

  1. Web sitenizi optimize edin

 

Web siteniz, esasen çoğu iş arayan için şirketinizin ilk izlenimidir. Aday, ne yaptığınızı, misyonunuzu, kime hizmet ettiğinizi net bir şekilde tanımlayabilmeli ve ardından kültürünüz hakkında daha fazla bilgiye kolayca erişebilmelidirler.

 

Web siteniz (haklı olarak) müşterilerinize veya hedef kitlenize yöneliktir, bu nedenle bir kariyer web sitesi veya sayfası, potansiyel çalışanlara yönelik içerik oluşturabileceğiniz tek yerdir.

 

  1. Markanızı organik olarak sosyal medyada görünür yapın

 

Sosyal medya, adayların şirketiniz ve kültürünüz hakkında bilgi edinmeleri için harika bir yerdir. Sosyal medyanın ‘sosyal’ olması gerektiği için, kültürle ilgili içerik paylaşmaya çok uygundur. Örneğin ofis içi bir etkinliği mutlaka çekip paylaşmanız ve göstermeniz gerekmektedir.

 

Ve sosyal medya çalışanları cezbetmede etkilidir. Aslında, çalışanların sosyal medya faaliyetleri aracılığıyla geliştirilen potansiyel müşteriler, diğer potansiyel müşterilere göre yedi kat daha sık dönüşüyor.

 

Sosyal medya ile olumlu bir deneyim yaratırken, potansiyel çalışanlarla etkileşim kurma fırsatı yakalarsınız.

 

  1. Facebook reklamlarıyla yeni bir hedef kitleye ulaşın

 

İşe alım pazarlamanız için Facebook ve Instagram gibi sosyal medya sitelerini kullanmanın bir başka faydası da Facebook reklamlarıyla şirketinizi tanımayan kitleyi hedefleyebilmenizdir.

 

Facebook reklamcılığı, hem Facebook’ta hem de Instagram’da reklam yayınlamanıza ve kullanıcıları mevcut iş unvanları, eğitim düzeyleri, ilgi alanları ve konumları gibi birçok faktöre göre hedeflemenize olanak tanır.

 

  1. İşveren markanızı inceleme sitelerinde takip edin

 

Şirketinizin marka itibarı son derece önemlidir. İş arayanlar, mevcut çalışanlarınızın şirketinizde çalışmaktan nasıl keyif aldığına dair bir fikir edinmek isterler. İncelemeler onlara bunu yapmanın bir yolunu sunar. Bu nedenle, işveren incelemelerinizi yönetmeniz ve buna göre yanıt vermeniz çok önemlidir.

 

  1. Canlı chat yoluyla potansiyel çalışanlarla iletişim kurun

 

Canlı chat, web sitenizin tüketiciye yönelik tarafı için büyük bir varlıktır ama işe alım pazarlama stratejiniz için de oldukça fayda sağlayabilir.

 

Kariyer sitenize veya sayfanıza canlı chat eklediğinizde, potansiyel çalışanlarla 7/24 etkileşim kurabilirsiniz. Başvuru sahiplerinin ilgili iş ilanlarını nasıl bulabileceklerini ve hatta ofisinizin nerede olduğunu sorabilirler.

 

  1. YouTube reklamlarını kullanın

 

YouTube reklamcılığıyla, şirketinize yönelik hazırladığını videoları doğrudan potansiyel çalışanlara hedefleyin, daha çok tanınmanızı sağlayacaktır!