2021’de Neden Çalışan Deneyimini Birinci Öncelik Haline Getirmelisiniz?

Çalışan deneyimi, son yıllarda birçok şirket için öncelik listesinin başında yer aldı. Ancak iş gücünde devam eden demografik değişimler ve pandeminin getirdiği uzaktan çalışma eylemi ile birlikte çalışan deneyimi, şirketlerin öncelik sırasında göze çarptı.

 

Bu yazı ile birlikte çalışan deneyimini şirketinizin en önemli önceliği haline getirerek değişen kültüre uyum sağlamanız için size yol göstermek istiyoruz.

 

Çalışan deneyimi ile kastedilen tam olarak nedir?

Çalışan deneyimi, bir çalışanın şirketinizdeki görev süresi boyunca yaşadığı deneyimlerin, karşılaştığı duyguların ve gözlemlerin toplamıdır. Çalışan deneyimi, istihdamın üç temel aşamasını içerir:

 

– İstihdam öncesi

– İstihdam

– İstihdam sonrası

 

Bir kişinin, herhangi bir adaydan bir çalışan olma ve/veya eski bir çalışan olma yolculuğu, bu deneyimin bir parçasıdır.

 

Çalışan deneyimine odaklanan şirketler, çalışanlarının en büyük varlıkları olduğunun farkındadır. Bunu kabul etmeleri nedeniyle, bütün çalışanlara olumlu bir deneyim verilmesini sağlamak adına kaynakları, personeli ve hatta tüm departmanları kendi içlerinde ayırırlar.

 

Çalışan deneyiminin tam olarak ne olduğunu anladığımıza göre, biraz da çalışan deneyimi avantajlarına bakalım.

 

Çalışan deneyimi neden önemli ve avantajlıdır?

Çalışan deneyiminin dört temel alan üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bilinmektedir:

 

– Çalışan bağlılığı

– İşe alım

– Elde tutma

– Gelir

 

Her alanı detaylı inceleyelim.

 

Çalışan bağlılığı

 

Çalışan bağlılığı, çalışanların işlerine ne kadar enerji, zaman, çaba ve zeka harcayacağının güçlü bir göstergesidir. Bu nedenle, kuvvetli çalışan bağlılığı olanların, bağlı olmayanlara göre daha etkili ve daha yüksek seviyelerde performans gösterdiği defalarca kanıtlanmıştır.

 

ADP yakın tarihli bir raporunda çalışanlarına kuvvetli bir çalışan deneyimi sunan şirketlerim, yapmayanlara göre 2,5 kat daha fazla gelir elde ettiğini buldu. Gelir elde etmek için bir şeyler yapıyorsanız, çalışan bağlılığı istediğiniz sonuca ulaşmak için iyi bir yoldur.

 

Güçlü bağlılık, olumlu bir çalışan deneyiminin belki de en büyük göstergesidir. Araştırmalara bakıldığında bunun tersi de yaşanmaktadır. İnsanlar işlerinde mutlularsa  yani iyi bir deneyime sahiplerse bağlı olma olasılıkları çok daha yüksektir ancak daha kuvvetli bir durum olarak; eğer çalışanlar işlerinde mutsuzlarsa kesinlikle olumsuz bir deneyimle devam edeceklerdir.

 

 

İşe alma

Günümüzde iş arayanlar, bir şirketi başvurmadan önce araştırmak ve değerlendirmek için her zamankinden daha fazla şansa sahipler. Özellikle, inceleme web siteleri, sözlükler, çalışanların şirketle doğrudan iletişim kurmadan önce şirkete ve şirket kültürüne göz atmalarına olanak tanır.

 

Bu incelemeler, şirketinizdeki olumlu ve olumsuz çalışan deneyimine dürüst bakıştır. Olumsuz görüşler, olumludan ağır basarsa, işe alım ekibiniz muhtemelen en iyi yetenekleri çekmekte zorlanacaktır. Bu durumu düzeltmek için çalışmanız gerekmektedir.

 

Elde tutma

 

SHRM araştırmasına göre, güçlü çalışan deneyimleri olan şirketler %40 daha düşük devir oranlarına sahip. Yukarıda verdiğimiz örneklere baktığımızda bu hiç de şaşırtıcı değil.

 

Kısa çalışma süreleri ve erken ayrılıklar birçok sektörde artabiliyor. Özellikle de teknoloji alanında bu durum ciddi şekilde göze çarpıyor. Ayrıca, genç neslin devir oranını artırdığını söyleyebiliriz.

 

Bu kayıpla mücadele etmek için şirketler, başlangıç seviyesinden itibaren olumlu bir çalışan deneyimi oluşturmaya yardımcı olan güçlü işe alım, eğitim ve karşılama programları benimsemelidir. Özellikle şirketlerimiz için de çok değerli olan genç nesil için farklı deneyimler oluşturulmalıdır.

 

Gelir

Son olarak, belki de en önemlisi, en iyi çalışan deneyimini sağlayan şirketlerin, sıralamanın altında yer alan şirketlere göre dört kat daha yüksek ortalama kar ve iki kat daha yüksek ortalama gelire sahip olduğu belirlenmiştir. (SHMR)

 

Bu azımsanamaz faydalara rağmen, son zamanlarda yöneticilerin % 59’u şirketlerinin çalışan deneyimini ele almaya hazır olmadığını bildirdi. Ancak, aynı yöneticilerin %80’ini çalışan deneyiminin “çok önemli” veya “önemli” olduğunu kabul ediyor.

 

Peki, neden tereddüt ediliyor?

 

Çoğu şirket için, tüm çalışan deneyimini gözden geçirmek büyük olasılıkla zorlu bir görev gibi görünecektir ancak kazandıran bir çalışan deneyimi oluşturmaya giden süreçleri ve teknikleri anlarsanız bu süreç çok daha az göz korkutucu olacaktır.

 

 Bir cevap yazın