20 Şirket İçi Mülakat Sorusu

Şirketinizin içinden işe alımlar sizin için hem daha etkili hem de daha uygun maliyetli olabilir. Pazarlamadan, kaynak sağlama maliyetlerinden ve yer değiştirme masraflarından tasarruf etmenin yanı sıra, içeriden birini uygun bir pozisyona yerleştirmek çok da hızlıdır.

 

Ayrıca, şirket içi işe alma, şirket ve çalışanlar arası daha güçlü bir bağlantı oluşturabilir, elde tutmayı ve motivasyonu artırabilir. Bununla birlikte, süreç duyarlılık ve düşünce ile yönetilmezse, aynı zamanda birçok soruna da neden olabilir, bu süreçlere dikkat etmek de fayda var.

 

Mülakat yapıldığı pozisyona alınmayan bir çalışan, bunu kendi yeteneklerine veya yönetiminin işe koydukları tüm çabaya sadakatsiz veya değer vermeyen bir yargı olarak görebilir.

 

Şirket içi mülakat nedir?

 

Daha önce de anlamış olabileceğiniz gibi, bir iç görüşme, mevcut bir çalışanın farklı bir pozisyon için başvurması ve değerlendirilmesidir.

 

İç ve normal başvuru sahipleri için mülakatın aynı kalması gerektiğini düşünmemek gerekir.

 

İşe alım uzmanı işini doğru şekilde yapıyorsa, zaten bildiği şeyleri atlamak ve bilmedikleri şeylere daha derine dalmak için tüm mevcut bilgi ve kaynakları kullanmalıdır.

 

Neden şirket içi mülakat?

 

Yeni adaylar her yeni pozisyona temiz bir sayfa ile yaklaşacaklar. Pozisyon için ilgili yetenek ve deneyim listesine sahip olacaklar, kamuya açık olmadığı sürece eksikliklerini ve başarısızlıklarını ele almaları da gerekmeyecek.

 

Dahili adayların, şirket çerçevesinde ekip arkadaşlarıyla ve yöneticileriyle zaten hali hazırda ilişkileri vardır. İşi yapmak için gerekli niteliklere veya deneyime sahip olmamaları mümkündür ama şirketin mevcut operasyonlarını dışarıdan birine göre çok daha iyi anlayacaklardır.

 

Kurumsal merdiveni tırmanma, mümkün olan her yerde ilerleme arzusuyla, çalışanın uygun bir başvuru sahibi olup olmadığına, gerekli büyümeyi sağlayıp sağlayamayacağına ve göreve diğer adaylardan daha fazlasını getirip getiremeyeceğine karar vermek işe alım ekibine kalmıştır.

 

Şirket içi mülakat için hazırlık

 

Araştırmanızı yapın

Mülakattan önce, aday hakkında olabildiğince çok bilgi toplamalısınız. Mülakat sırasında onlar hakkında bilmeniz gerekenleri bekliyormuşsunuz gibi davranmamanız gerekir. Onlara harici bir başvuru sahibi gibi davranmamalısınız.

 

Şirket içi adayların pozisyona başvurmak için çok farklı nedenleri vardır, bu nedenle onlara uygun şekilde davranmalıyız. Onlar, şirketinize çoktan belli bir yatırım yaptılar, bu yüzden buna saygı göstermemiz gerekmektedir.

 

Yöneticileriyle konuşun ve çalışanlarının niyetlerini bilip bilmediklerini öğrenin. Yeni rol için uygun bir seçenek olacaklarını düşünüp düşünmediklerini ve pozisyona hangi becerileri getireceklerini öğrenebilirsiniz.

 

Sorularınızı planlayın ve geri bildirim sağlamaya hazır olun

Şirket içinden bir aday, gerekli nitelikleri ve süreci onaylayarak veya reddederek söyledikleri her şeyi kontrol edebileceğinizi bilir. Dışarıdan bir aday, çok daha “yaratıcı” yanıt verme özgürlüğüne sahip olacaktır.

 

Değerlendirmelerinizi dikkatlice yapın

Dahili ve harici adaylar, farklı uzmanlık alanlarını devreye sokabilirler. Şirket içinden bir aday, şirketin nasıl çalıştığı konusunda daha fazla deneyime sahip oldukları ve meslektaşlarıyla halihazırda ilişkiler kurduğu için otomatik bir tercih haline gelmemelidir.

 

Benzer şekilde, harici aday seçeneğiniz, daha geniş bir deneyim yelpazesine sahip olduğu veya daha güçlü referanslarla geldiği  için seçimlerinizde önde tutulmamalıdır.

 

Seçiminiz her zaman pozisyon için en iyi kişiden yana olmalıdır. Ancak bunu nasıl değerlendireceğiniz tamamen size bağlıdır.

 

İşte her zaman sormanız gereken şirket içi mülakat soruları

 

Neden bu rolle ilgileniyorsunuz ve mevcut pozisyonunuzu bırakıyorsunuz?

 

Sizi bu rol için güçlü bir aday yapan nedir?

 

Şirket içinde üzerinde çalıştığınız en zorlu proje neydi ve rolünüz neydi?

 

Yöneticinizin sizi nasıl tanımlamasını beklersiniz?

 

Ekip arkadaşlarınızın sizi nasıl tanımlamasını beklersiniz?

 

Şirkette çalışmaya başladığınızdan bu yana en fazla büyümeyi hangi alanlarda gösterdiniz?

 

Etkili bir liderin en önemli özelliklerinin ne olduğuna inanıyorsunuz?

 

Şirket dışındaki deneyimlerinizde henüz uygulamadığımız ama yapmamız gereken neler öğrendiniz?

 

Yöneticinizle bu yeni pozisyonda çalışma arzunuz hakkında konuştunuz mu?

 

Sizi yeni göreve hazırlayan şirketimiz içinde çalışırken neler öğrendiniz?

 

Şirketimizde çalışmanın en iyi yanları nelerdir?

 

İmkanınız olsa, çalışma şeklimiz konusunda neyi değiştirirdiniz?

 

Şirket merdiveninde ne kadar yükseğe tırmanmayı bekliyorsunuz?

 

Mevcut işinizle ilgili değiştireceğiniz tek şey nedir?

 

Mevcut pozisyonunuzda herhangi bir proje yönettiniz mi? Nasıl geçti? Neler öğrendiniz ve deneyimlediniz?

 

İşbirliğiniz, iletişiminiz ve yönetim tarzınız nasıldır?

 

Mevcut rolünüzde başarısız olduğunuzu düşündüğünüz herhangi bir alan var mı ve bunları düzeltmek veya bir daha olmayacağından emin olmak için ne yaptınız?

 

Bir ekibin parçası olarak mı yoksa kendi başınıza mı daha iyi çalışıyorsun?

 

Yeni bir pozisyonla ödüllendirildiyseniz, yeni görevinizin önceki görevinize en etkili şekilde geçişine nasıl yardımcı olurdunuz?

 

Sizi bu sektöre çeken nedir?

 

 

 Bir cevap yazın