Yüksek Performanslı Bir Ekip Kültürü Oluşturmanın 5 Yolu

Takımlarda yüksek performans tesadüfen olmaz. Ekipler, lideri tarafından özenle beslenir. İşte, başarılı liderlerin uyguladığı adımlar.

 

Takımınızı yüksek performans yapmanın 5 yolu:

 

Ekibinizi tanıyın  (birbirlerini tanımalarına yardımcı olun)

 

Ekip üyelerinizin her birini yalnızca bir “kaynak” olarak değil, birer kişi olarak tanıyın. Güçlü yanlarını, onları neyin motive ettiğini, ailelerini, işte hangi koşulların içlerindeki en iyiyi ortaya çıkardığını ve nerede daha az yetkin, özgüvenli olduklarını anlamak için zaman harcayın. Ardından liderlik tarzınızı buna göre ayarlayın. Yeni başlayanlar için doğrudan ve düzenli olarak bire bir toplantılar planlayın.

 

“Nasıl gidiyoruz?” konuşmaların yanı sıra “ne yapıyoruz?” gibi konuşmalarla kendinizi de ekibin içine katın.

 

Başarının neye benzediğini netleştirin, ardından onu gördüğünüzde ödüllendirin (düzenli olarak)

 

Başarılı olmanın neye benzediği konusunda net olun. Ekibinizin bu “iyi”nin neye benzediği konusunda çok net olduğundan emin olun. Yaptıklarında onlara söyle.

 

Basit görünüyor dimi?

 

İyi performansı veya ekibinizde teşvik etmek istediğiniz bir davranışı vurgularken, geri bildirim verme kuralını takip etmenizi öneririz. Eline sağlık, tebrikler, iyi iş çıkardın gibi kelimeleri kullanmaktan kesinlikle çekinmeyin.

 

Minnettarlığınızı göstermek için maaşları artırmanıza veya ekibinize ayrıntılı hediyeler yağdırmanıza gerek yok. İnsanlara gerçekten anlamlı gelen genellikle küçük, sık ve üzerinde düşünülerek yapılan şeyler gösterin. Ne yaptıklarını ve bunun ekibin başarısına nasıl katkıda bulunduğunu belirten, el yazısıyla yazılmış eski moda bir not bile yazabilirsiniz. Olumlu geribildirimin herhangi bir maliyeti olması gerekmez. İnsanlara bir şeyi iyi yaptıklarında söyleme fırsatını kaçırmayın.

 

Ekibinizin çözmesini istediğiniz şeyi sahiplenmesine de izin verin

 

Ekip üyeleriniz bir sorunla karşılaştığında, bu onların öğrenmesine yardımcı olmak için bir fırsattır. Bir lider olarak doğal içgüdünüz devreye girip çözümler önermek olsa da, bazen geri adım atıp sorunu kendilerinin çözmesine izin vermek işe yarar.

 

Ekibinizde güven oluşturun

 

Bu gerçekten birinci nokta olmalı. Ekibinizle güven oluşturmak, bir lider olarak birinci önceliğinizdir. Eğer yapmazsanız engebeli bir yolculuk içinde olursunuz. Bir ekip arkadaşınız size kolaylıkla “Yardımına ihtiyacım var” diyebilsin.

 

Ekibin birbirlerinin güçlü yanlarını ve farklılıklarını ortaya çıkarmasına ve bunlardan yararlanmanın yollarını bulmasına yardımcı olun

 

Bir ekip güçlü yönlerinden hareket ettiğinde (ve farklılıklarının farkında olduğunda), yalnızca daha iyi performans göstermekle kalmaz, aynı zamanda daha ilgili olurlar. Bonus: Araştırmalar, zaman içinde güçlü yönlerinizden daha fazla yararlanmanın, tükenmişliğe karşı tampon oluşturmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.