Yönetici Çalışan İletişimlerinde Ön Plana Çıkanlar

İş hayatının içerisinde yönetici ile çalışan iletişimlerinde çok ince bir çizgi bulunmaktadır. Şirket içerisinde verimin düşmesinin en temel sebeplerinden bir tanesi de yönetici ile çalışan arasındaki iletişimin kopuk olmasıdır. Özellikle bu noktada, iş verimini artırabilmek için yöneticilerin üzerine düşen birçok farklı sorumluluk bulunmaktadır.

 

Çalışanların şirketten ayrılma sebepleri genellikle iş ile alakalı değil, yönetici ile alakalıdır. Yöneticilerin iş ortamındaki çalışanlara karşı tavırları ve bu alanda izlenen yol her şeyin belirleyicisi olacaktır. Çalışan ve yönetici arasındaki mesafenin doğru olabilmesi için yöneticilerin etkili sınırları belirlemesi gerekir.

 

İş Dünyasındaki İletişimin Etkili Faktörü Yöneticiler

 

İş dünyası içerisinde her ne kadar çalışanların da hal ve hareketleri önemli bir husus olsa bile, onların bu davranışlarını etkileyecek olan kişi de yine yönetici olacaktır. Çalışanların pek çoğu yöneticileri örnek alarak bazı adımlar atmaktadırlar. Bu nedenle de yöneticilerin kendilerini bir rol model olarak görmeleri ve buna bağlı adımlar atmaları son derece önemli olacaktır.

 

Yönetici ile Çalışan Arasındaki İletişimin Boyutu Nasıl Olmalı?

 

Yönetici olarak çalışanlarla kurulan iletişimlerde yalnızca işle alakalı konular konuşmak pek doğru değildir. Aynı zamanda, gün içerisinde ufak tefek bazı sorular ile çalışanların durumunu öğrenmek de mümkün olacaktır. Nasılsın? veya Günün nasıl geçiyor? bazı sorularla kurulan ufak iletişimler çalışan bağlılığını da artırmak adına önemli bir etken olacaktır.