Yıllık İzninizi İptal Etmeden Önce Okuyun!

Koronavirüs milyonlarca insanın tatil planlarını etkilemiş olabilir, ancak planladığınız yıllık izninizi iptal etmeden önce tavsiyelerimize bir göz atın!

 

Yıllık izin, 1 seneden uzun bir süredir aynı işyerinde çalışan (geçici çalışanlar hariç) herkesin kullanabildiği izin türüdür.

 

Yıllık izin zorunludur ve tüm çalışanların yıllık izin hakkı vardır. İsterse çalışan ve işveren aralarında yaptıkları bir anlaşmayla yıllık izni nakde çevirebilirler.

 

Yıllık iznin amacı, denizaşırı seyahatlerden ziyade işsiz bir dinlenme ve rahatlama anı yaşamaktır. e-posta gelen kutusunun taleplerinden ve günlük stresden uzakta düzenli molalar vermek müthiş bir detoks imkanı tanır.

 

Yıllık izin almak için bir seyahate çıkmak zorunda değilsiniz, bu yüzden iş hayatından biraz da olsa uzaklaşmak için yıllık izninizi almalısınız.

 

Dinlenin

Tatil fotoğraflarınıza dönüp baktıkça yıllık izninizi seyahat etmeye ayıramamak canınızı sıkıyor olabilir ancak sizce de dinlenmeye ihtiyacınız yok mu? Evinizde kendinize yarattığınız konfor alanında uzun süredir izlemek istediğiniz diziye başlayın ya da birikmiş kitaplarınızı okumaya başlamak için bundan daha güzel bir zaman bulamazsınız, başlayın!

 

Beyninizi Psikolojik Olarak İşten Kurtarın

Pandemi sürecinde yıllık izin alarak yapmaya çalıştığınız şey psikolojik olarak beyninizi işten koparmaktır. Yemek pişirme, egzersiz yapma, podcast dinleme, bisiklete binme veya okuma gibi her şeyi kapsayan etkinlikleri bulun. Sosyal etkileşime ihtiyacım var diyorsanız, arkadaşlarınızla görüntülü konuşun ya da sosyal mesafe kurallarına uyan buluşmalar gerçekleştirin.

 

Stresten Kaçının

Kendinize evde geçirdiğiniz yıllık izinde stresli bir uğraş bulmayın, stresten olabildiğince kaçının. Sizi zorlayacak aktiviteler yerine beyninizin ve psikolojinizin ferahlamasını sağlayacak aktivitelere yönelin, belki de bir gününüzü sadece uyumaya ayırmak istiyorsunuzdur, ayırın.Bir cevap yazın