Yıllık Çalışan Bağlılığı Anketi Neden Faydalı Değil?

TINYpulse tarafından yapılan Çalışan Bağlılığının Durumu 2022 1. Çeyrek araştırması, çalışanların %86’sının anketler yoluyla işverenlerine geri bildirimde bulunmak istediğini ve %37’sinin yöneticilerinden daha fazla geri bildirim istediğini ortaya koydu.

 

Yıllık çalışan bağlılığı anketi, en yaygın İK uygulamalarından biridir. Amaç, çalışanlardan geri bildirim toplamak ve çalışanların sorunlarını ele almaktır. Bu kadar faydalı olmasına rağmen iyi düşünülmüş bir strateji ile uygulanmadığı takdirde, kültürünüze ve çalışan bağlılığı oranlarına yarardan çok zarar verebilir.

 

Çalışan bağlılığı stratejinizin neden tek bir yıllık çalışan anketinin ötesine geçmesi gerektiğini anlamak için aşağıda belirtilen üç alana göz atalım!

 

Yıllık Çalışan Anketlerinizin Yararsız Olmasının 3 Nedeni

 

– Sıklığı az

– İnsani bir dokunuştan yoksun

– Eksik

 

Çalışan bağlılığını iyileştirmek için yılda yalnızca bir ankete güvenemeyiz.

 

Genel çalışan bağlılığını ve iş sonuçlarını iyileştirmek için çalışanlarla sürekli iletişim kurabileceğiniz bir sisteme ihtiyacınız var. Yıllık çalışan anketinizin düşündüğünüz kadar büyük bir etki yaratmamasının her bir nedenini inceleyelim ve çalışanlarınızın gelişmesini sağlamak için bunları nasıl düzelteceğinize bir bakalım.

 

1) Yıllık çalışan bağlılığı anketi yeterli değil

Kapasite açısından yılda tek bir anketle çalışan geri bildirimlerini kontrol etmek daha kolay olsa da, çalışanlar için inanılmaz derecede olumsuz bir bakış açısı yaratabilir. Belirli dönemsel konuları, organizasyonel kilometre taşlarını ve çalışanların ele alma ihtiyacı hissedebilecekleri diğer konuları konuşmanın zamanlaması yoktur, bu da kendilerini bağlantıları kopmuş ve değersiz hissetmelerine neden olur. Çalışanlar, otomatik bir mesajla “yılınız nasıldı” sorulmadan, dinlendiklerini ve geri bildirimlerinin önemli olduğunu hissetmek isterler.

 

Çalışanların kendilerini daha iyi hissetmeleri için haftalık, iki haftada bir veya aylık geri bildirim sistemleri oluşturabilirsiniz.

 

 

2) Yıllık çalışan bağlılığı anketinde insani bir dokunuş eksik

Çalışan bağlılığı anketinizi yılın başında hazırlamak, planlamak ve ardından unutmak olumsuz bir alışkanlıktır. İlk bakışta proaktif görünebilir fakat  insan bağlantısına yer bırakmaz. Özelleştirmeye veya ayrıntı eklemeye yer bırakmadan çoktan seçmeli soruları tamamlamak çok robotik gelebilir.

 

Çalışan bağlılığı anketlerinizde daha fazla benimsenmeyi göstermek için iki yönlü iletişim kurabileceğiniz bir sistem uygulayın. Neyse ki teknoloji, çalışanların geri bildirim göndermesini ve yöneticilerin daha fazla ayrıntı için takip etmesini mümkün kılıyor. Bu, yalnızca çalışanın duyulduğunu ve deneyimlerinin önemli olduğunu hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda şirkete harekete geçmesi için daha spesifik geri bildirimler verir.

 

Çalışan anketlerinize insani bir dokunuş eklerken akılda tutulması gereken birkaç şey, gerçek hayatta kullanacağınız dili kullanmak, takiplere izin vermek ve şirketinize özgü önemli bilgileri veya kilometre taşlarını eklemektir.

 

3) Yıllık çalışan bağlılığı anketi eksik kalıyor

Son olarak, çalışan bağlılığının bir bütün olarak çalışan iletişimi ile daha fazla, çalışan bağlılığı anketleriyle daha az ilgisi vardır. Çalışanların tanınması ve takdir edilmesinin yanı sıra tutarlı yönetici kontrolleri (1:1 koçluk), şirketinize çalışan bağlılığını sağlayabilir.

 

Şirket çapında iletişimde kalınan çalışanlar ve ekipler, büyük bir olumlu etki yaratırlar. Çalışan bağlılığı anketlerinize takdir için bir bölüm eklemenin gücünü göz ardı etmeyiniz.