Vizyoner Liderlik: Kişisel Problem Çözme Yönteminizi Geliştirin!

Lider olmak vizyon sahibi olmak demektir. Vizyoner liderlik nedir? İster ruhun gücüyle, ister bir parçası olduğunuz topluluğun gücüyle, vizyon daima liderliğin yanındadır. Çoğu halde, başkalarının kurtulmak isteyeceği yükleri omuzlamanız istenir ve beklenir. Bu nedenle, liderin her organizasyonel veya bireysel zorluk için kullanabileceği bir problem çözme yaklaşımına ihtiyacı vardır. Vizyoner liderliğe ulaşmak için:

 

İpucu 1: Sorun Farkındalığını Geliştirin

 

Her sorunun doğasında bir çözüm vardır. Bunu tam olarak anlamak ve gerçekleştirmek için, sorun farkındalığınızı genişletmeniz gerekir. Problemle bağlantılı tüm konuları tam olarak anlamalısınız. Bu, yaratıcı problem çözmenin temelinde yatar ve probleminiz için doğru dili kullanmanızı, doğru düşünmenizi ve doğru soruları sormanızı gerektirir.

 

Her şeyi sorgulayan ve her şeyi kapsayan bir problem cümlesi yazmak problem farkındalığınızı genişletmenin en iyi yoludur. Sorun! “Kavye olmadan bilgiyle etkileşim kurmanın en insan merkezli ve doğal yolu nedir?” Probleminizin gerçek özüne ulaştığını hissedene kadar problem ifadenizi birkaç farklı şekilde yazarak problem farkındalığı oluşturmaya başlamanızı tavsiye ederiz, sorunları yazın.

 

İpucu 2: Kendinize Uygun Kişisel Sorun Çözme Yöntemi Geliştirin

 

Birkaç adım atarak kişisel bir problem çözme yönteminizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

 

İlk olarak, probleminizle ilgili olası her soruyu sorarak problem ifadenizi sorularla çevreleyin. Yukarıda verilen sorun ifadesi örneğiyle ilgili olarak, sorulacak iyi sorulardan biri şu olabilir: “Etkileşim kurmak ne anlama geliyor?”

 

Sonrasında, hiyerarşik bir harita oluşturmak için sorularınızdan edindiğiniz içgörüyü çıkarın. Bu şema, probleminizin temel bileşenlerinin görsel bir temsili olacaktır. Sorun ifadenizdeki anahtar kelimeleri daha belirgin bir şekilde tanımlamak için bu şemayı kullanabilirsiniz.

 

İpucu 3: Problem Çözmeyi Engelleyen Düşünsel Engellerin Üstesinden Gelin

 

Liderliğiniz sırasında karşılaştığınız herhangi bir engeli aşmak için kesinlikle hedeflediğiniz çözüme yönelik bir tutku ve motivasyon geliştirmelisiniz. Bunu yapmanın en iyi yolunun, tüm yeteneklerinizi kullandığınız, güçlü bir araç olan ‘’kasıtlı’’ olarak inanç oluşturmak olduğunu düşünüyoruz. gerçek anlamda varacağınız çözüme tüm benliğinizle inanmalısınız.

 

Ayrıca, yalnızca sınırlarınızın sizi geride tuttuğunun bilincinde olarak, her zaman tekrar deneme cesaretini de yaratmalısınız ve denemelisiniz. İnanç, tutku, motivasyon  tarafından elde edilen yönlendirmeye karar verirseniz duvarlar her zaman sizin için yıkılır.

 

Bunlar zihinsel engelleri kaldırmak için kullanabileceğiniz en güçlü kavramlar olsa da, önce yapabileceğiniz ve sonra yapabileceğiniz en temel görevi belirlemeye yönelik basit tavsiyeleri kullanmanızı da öneririz. Hareket tarzınızı değiştirebilirsiniz. En basit şeyi ilk önce yaparsanız tutku, inanç ve motivasyonunuzu daha da ileriye taşıyabilirsiniz.

 

İpucu 4: Bir Sorunu Yaratıcılık ile Yıkarak Hayal Gücü Kısıtlamalarını Ortadan Kaldırın

 

Bir problemi yakıt olarak kullanma yeteneğine sahipsiniz (çünkü liderlik bunu gerektirir.) ve bunu yapmanın en iyi yolu, hayal gücünüzdeki kısıtlamaları ortadan kaldırmaktır. Hayal gücünüze yeni yollar açtığınızda, doğal olarak probleminizin üstesinden de gelirsiniz. Soruna ve çözüme birçok perspektiften bakmalısınız.

 

Sorun ifadesi ne kadar güçlüyse, sahip olduğu yaratıcılık da o kadar fazladır. Yaratıcılık, gezegenlerin parçacıkların birikmesiyle oluşması gibi fikirleri çözümünüze çeker. Bu güç, temel fikirleri, temel hedefinize yaklaştıran çok önemli bir araçtır. Yaratıcılığın temeli inanç ve tutku olduğundan, arafta sıkışıp kaldığınızı hissettiğinizde özellikle yaratacılığı öne çıkarmalısınız.

 

Probleminizin doğası hakkında birçok soru sorarak ve onu çeşitli açılardan keşfederek yaratıcılığı geliştirebilirsiniz. Tüm sorularda ve sorunlarda bir miktar yaratıcılık vardır, önemli olan keşfetmektir. Bu süreç, yenilikçi düşünce veya yaratıcı bakış açısı oluşturmak için birçok fikri kendine çeker, birleştirir ve parlatır.

  

İpucu 5: Vizyoner Bir Lider Olmaya Çalışın

 

Bir lider olarak, henüz farkında olmasanız bile yaratıcısınız. Vizyon sizinledir. Buna her şeyden önce ‘’inanmalısınız’’

 Bir cevap yazın