Toksik Üretkenlik Nedir?

Toksik üretkenlik iş hayatını önemli seviyede etkileyen bir kişisel gelişim takıntısı olarak adlandırılabilir. Başarı genel anlamda bir denge üzerinde kurulamaktadır. Temel bir yapı üzerinde gerekli çalışmaları yapmak ve o alana yeterli bilgi sahibi olmak genellikle başarıya götürmenin iki ana kuralı olmaktadır. Ancak bu süreçlerde ön plana çıkabilen toksik üretkenlik başarıya genel anlama gölge düşüren bir durum olmaktadır.

 

Toksik üretkenlik, genellikle aşırı üretken olmaya çalışarak kendini yıpratan insanlarda görülmektedir. Aşırı yoğunluktan dolayı fiziksel ya da zihinsel sağlıkları olumsuz etkilenen insanların üretkenlikleri de kalmayacaktır.

 

Toksik Üretkenlik Ne Gibi Zararlara Yol Açar?

 

Toksik üretkenlik sorununda insanlar ne kadar üretken olurlarsa olsunlar yaptıkları işten asla mutlu olmazlar. Sürekli olarak daha fazlasını istediklerinden dolayı kendilerine çok önemli zararlar vereceklerdir. Bu noktada, insanların gerçekçi bir bakış açısı ile sürece yaklaşmaları son derece önemli olacaktır. Kendi kapasitelerini bilmeleri ve buna göre kendi üretkenliklerine bir sınır koymaları daha doğru adımlar için en önemli etken olarak karşımıza çıkar.

 

İşkoliklikle karıştırılan toksik üretkenlik arasında önemli bazı farklar da bulunmaktadır. İşkolik olmak devamlı bir alanda çalışmaktır ancak toksik üretkenlikte bir kişi kendini yeterli görmediği ve istediği üretkenliğe bir türlü ulaşamadığı için sürekli kendini suçlu hisseder.