Teknik İşe Alım: Teknik Yetenek İşe Almak için İpuçları

Teknik yetenekleri işe almak, dünya çapında birçok İK uzmanlarını ve işe alım uzmanlarını zorlayan bir konudur. Neyse ki, teknik yeteneklere yaklaşmanın birçok yolu var. Bu yazımızda, teknik yetenekleri işe almak için ipuçlarını ve püf noktalarını yazdık!

 

Teknik yeteneklerin işe alınmasındaki zorluklar

 

İdeal iş adaylarını, özellikle de teknik yetenek adaylarını bulmak ve işe almak, günümüzün en büyük işe alım zorluklarından biridir. Dünyanın her yerindeki işe alımcılar, teknik işe alımla mücadele ediyor.

 

Indeed’in anketine göre, 10 katılımcıdan (işe alım uzmanı) neredeyse 9’u (%86) teknik yetenek bulmanın ve işe almanın zor olduğunu söyledi.

 

Teknik yetenek nasıl başarılı bir şekilde işe alınır?

 

Teknik yeteneklerin çoğunluğu genelde pasif adaylardır. Bu, en iyi teknik adayların aktif olarak iş aramadığı anlamına gelir. Zaten bir işleri var, bu yüzden onları iş arama platformlarında bulamayabilirsiniz.

 

En iyi teknoloji adaylarını işe almak için ipuçları:

 

Teknik işe alım ipucu #1: Doldurmak istediğiniz teknik pozisyonu anlayın

Birçok işe alım uzmanı için ilk sorun, teknik pozisyonları tam olarak anlayamamaktır.

 

Teknik bir geçmişe sahip olmayan işe alım uzmanları, genellikle doldurmak istedikleri belirli bir teknoloji pozisyonu için hangi becerilerin gerekli olduğunu anlamakta zorlanırlar.

 

Örneğin, bir front-end, back-end veya full stack yazılımcıya mı ihtiyacınız var? Bu geliştiricinin sahip olması gereken en önemli beceriler nelerdir?

 

İşveren olarak, ideal adayınızda tam olarak hangi becerileri ve deneyimi aradığınızı bilmelisiniz.

 

Teknik işe alım ipucu #2: Teknik yetenekleri anlayın

En iyi teknoloji yeteneklerini bulmada, çekmede ve işe almada başarılı olmak için onları anlamalısınız. İdeal adayınız nasıl?

 

İşte yararlı bulduğumuz bazı ek bilgiler!

 

Stack Overflow’un Global Anketine göre:

 

– Teknik yeteneklerin %90’ından fazlası erkek

– Profesyonel geliştiricilerin yaklaşık 3/4’ü 35 yaşından küçük

– Geliştiricilerin neredeyse %90’ı, örgün eğitimlerinin dışında yeni bir yazılım dili öğrettiklerini söyledi.

– Geliştiricilerin %57’si 5 yıldan az profesyonel kodlama deneyimine sahiptir.

– Geliştiricilerin neredeyse %90’ı kodlarını Git aracılığıyla kontrol ediyor

– Geliştiricilerin %90’ından fazlası yarı zamanlı çalışıyor

– Geliştiriciler için sık sık iş değişiklikleri normdur – geliştiricilerin yaklaşık yarısı son 2 yıl içinde iş değiştirmiş.

 

Teknik yetenek ipuçları #3: Teknik yeteneğin ne istediğini anlayın

Artık ideal teknik yeteneği adayımızın ana hatlarını çizdiğimize göre, daha derine dalmanın zamanı geldi. Teknoloji yeteneğini harekete geçiren şeyin ne olduğunu bulmanız gerekiyor!

 

Onları harekete geçiren nedir? Onları en çok ne motive ediyor? İstekleri ve ihtiyaçları nelerdir?

 

Stack Overflow’un Küresel Anketi, teknik yeteneğin potansiyel yeni işi nasıl değerlendirdiğine dair bazı harika bilgiler sunuyor:

 

Genel olarak, teknik yeteneğin yeni bir işteki en önemli öncelikleri, sunulan ücret ve yan haklar ile birlikte çalışacakları belirli teknolojilerdir.

 

Geliştiriciler potansiyel bir işi değerlendirirken, en çok maaşlarına önem verirler. Fitness avantajları ve şirket tarafından sağlanan yemekler gibi şeylere daha az önem verirler.

 

Teknik işe alım ipucu #4: Teknik yeteneğin dilinde nasıl konuşulacağını öğrenin

Teknik yetenekleri gerçekten anlamak ve adaylarınızla anlamlı bir ilişki kurmak istiyorsanız, onların dilini nasıl konuşacağınızı öğrenmelisiniz.

 

Endişelenmeyin, teknoloji yeteneklerini işe almak için kodlama konusunda uzman olmanıza gerek yok ama işe alacağınız programlama teknolojilerinin temellerini bilmeniz gerekir.

 

Teknik işe alım ipucu #5: Teknik yeteneklere küçük challenge’lar verin

En iyi teknik yetenek adayları kendilerine meydan okunmasından hoşlanır. Becerilerini test etme ve sergileme fırsatlarından yararlanırlar.

 

Onlara çözebileceklerinden emin olmadıkları bir görev verin!  Quora ve Stripe gibi şirketler bunu biliyor ve bu bilgiyi akıllıca kullanıyorlar. Web sitelerinde, hevesli teknik yetenekler için challenge’lar sunuyorlar. Teknik yetenek sorunu çözdükten sonra, çözümlerini e-posta yoluyla göndermeleri gerekiyor. Çözümlerinin doğru olup olmadığını öğrenmenin tek yolu da bu oluyor!

 

Umarız ki en kısa zamanda istediğiniz adaya ulaşırsınız, istediğiniz adaya kısa sürede ulaşmak için Pratik İnsan Kaynakları danışmanlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz!