Şirketlerin değişim ve yenilik şampiyonu olmaları için İK’ya ihtiyaçları var!

Şirketinizin bir değişim şampiyonu haline gelmesi, İK’nın her zaman desteklediği bir şeydir. Peki, İK aslında değişimin gerçek habercisi değil midir?

İK, değişimi gerçekleştirmek için doğru araçlara veya kaynaklara sahip olmasa bile, şirket içinde gerçek değişimin gerçekleşmesini sağlamaktan sorumludur. Bu nedenle, gerekli güvene ve etki yaratma yeteneğine sahip ve değişimin gerçekten gerçekleşmesini sağlamak için doğru desteğe sahip bir değişim şampiyonu olmak her zaman kolay değildir.

 

İK’nın güçlü yönlerini tanımak

 

Her sektör ve her şirket, Maverick ‘liderlik’ felsefesini anlayan, değişime hevesli bireylere ihtiyaç duyar. Hoşgörü ve katılıma değer veren, daha büyük iyilik için çalışan bu kişiler, empati ve tutkuyla iyi performans gösteren, meraklı, ilkeli dürüst insanlardır.

 

Peki, iş değişime geldiğinde neden İK, genellikle başka birinin misyonunun uygulayıcısı olarak görev alır veya İK, değişimin gerekli olduğunu söylediğinde, kıdemli ekibin geri kalanını ikna etmek çok mu zordur?

 

İK’nın kuruluşunuz genelinde bir fark yaratabilecek ve kendinden emin, etkili bir değişim şampiyonu olması için dikkate alması gereken üç şey vardır:

 

– İK, sadece değişimin sahipleri değil, değişim şampiyonlarıdır.

– İK, iyilik için etkili bir güçtür.

– İK, değişimi etkili kılmak için yerinde destek sistemlerine ihtiyaç duyar

 

Değişim İK’nın işidir

 

Şirket genelinde değişimin etkili olması için İK profesyonelinin değişimin sahibi olarak görülmesi yeterli değildir aynı zamanda değişimin aktif savunucuları da olmaları gerekir. Ne de olsa, İK’nın iyi işlev görme yeteneği, insan dinamiği, davranış ve değişime karşı tutum ve gitmek istediği stratejik yöne ilişkin anlayışına dayanmaktadır.

 

İK, şirketi doğru zamanda doğru eyleme yönlendirmek için geçmişi, bugünü ve geleceği dikkate alır. İK, hepimizin değişimden geçtiğini ve geçişler arasındaki duraklamaların hızla azaldığını kabul eder, bu nedenle, bireylere bu sürekli geçişleri yönetmede yardımcı olunması, dolayısıyla değişim direncinin azaltılması ve kurumsal başarı olasılığının artırılması önemlidir.

 

İK, bir şirketteki kişisel çıkar, ön yargısı olmayan ve üç zaman çizelgesine dayanan tek işlevdir. Kuruluşun doğru stratejik yönü bulmasına yardımcı olurken İK, kuruluşu doğru zamanda doğru eyleme yönlendirmek için geçmişi, bugünü ve geleceği dikkate alır. İK, tüm hareketli, değişen parçalarla ne yapılacağı konusunda 360 derecelik bir gözetim ve bilgiye sahiptir.

 

Bu nedenle İK kendini düşünmeli ve üst düzey liderlik ekibini öyle bir şekilde etkilemelidir ki, şirketin başarılı olmasını istiyorlarsa her zaman kullanması gereken değişim şampiyonunun İK olduğunu kabul etmesi gerekir. Bunun nedeni, etkili değişimin organizasyon içinde başka neler olup bittiğine, yöneticilerin ve çalışanların beceri setlerine, ayrıca tüm işgücünün tutum ve zihniyetine dikkat etmesi gerektiğidir.

 

İK değişim ağı

 

Hepimiz biliyoruz ki, kendi başına bir değişim şampiyonu olmak imkansız. İK’nın etkili olabilmesi için hem kurum içinde hem de kurum dışında desteğe ihtiyacı vardır. Şirket içinde, İK’nın, değişimi daha iyiye yönelik bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için aktif ve istekli bir değişim etkileyicileri ağı geliştirmesi gerekir.

 

Ağınızda şunları yapabilen bireyler olmalıdır:

 

– İstekli bir şekilde değişen, yeni fikirleri geliştirmenin ve iyi uygulanıp uygulanamayacaklarını görmek için test eden,

– Problem çözen ve mevcut fikirlere meydan okuyan,

– Riskten arındırma çözümleri ve kabul edilebilir riskleri alan, etkileye,

– İnsan davranışını anlayan ve iyi duygusal zeka becerilerine sahip olan,

– İyi bir ağ oluşturan ve şirkete katılımı geliştiren

 

Unutmayın, şirketinizde değişim istiyorsanız, İK’dan başlayın ve desteğinizi hiç çekmeyin!

 Bir cevap yazın