Samimi Geri Bildirim Vermenin 3 Adımı

Ekip liderleri için olumlu geri bildirimler vermek ve çalışanları takdir etmek için samimiyet son derece önemlidir. Bir ekip lideri içim samimi bir olumlu geri bildirim vermek için göz önünde bulundurulması gereken bazı konular bulunur. Samimiyetsiz olmak, bu aşamada istenmeyen en önemli özellik olur. Bu nedenle de liderlerin içtenlikle geri bildirimler oluşturmaları beklenir.

 

Liderler samimiyeti karşı tarafa hissettirmek istediklerinde yanlış adımlar atabilirler. Tonlama farklılıkları ve yanlış kelime seçimlerinden dolayı istenen etkinin yaratılması zorlaşabilmektedir. Aynı zamanda, içeriksiz bir şekilde karşı tarafı takdir etmek de etkisiz bir geri bildirim olacaktır. Bu yazımızda, liderlerin geri bildirim sürecinde etkili ve samimi olmalarını sağlayacak 3 adım üzerinde duracağız.

 

Özelliğin Üzerinde Durma

 

İlk olarak liderlerin, çalışanların sahip olduğunu düşündüğü özelliklerin üzerinde durulmasından bahsedilir. Özellikle, çalışanın beğenilen özelliğinin bir örnek ile pekiştirilmesi çok daha samimi bir geri bildirim oluşturacaktır. Örneksiz bir geri bildirim iyi niyetli bile olsa, karşı tarafta samimiyetsiz bir tavır olarak düşündürtebilir.

 

Örneklerle Destekleme

 

Diğer adımda ise, olumlu olarak belirtilen özelliklerin spesifik bir örnek ile desteklenmesi gerekmektedir. Örneğin; senin işlerinde oldukça verimliği olduğunu düşünüyorum. Seni projede izleme imkanı buldum ve satışta çok etkili çalışmalar yaptığını analiz ettim. Tarzında bir cümle ile geri bildiriminin samimiyetini güçlendirebilirsiniz.

 

Teşekkür Etme

 

Çalışanların sevilen özelliklerinden ve çalışmalarından dolayı teşekkür edilmesi gerekmektedir. Teşekkür edilme cümlesinden sonra, cümlenin uzatılmaması ve orada kesilmesi çok daha etkili olacaktır.Bir cevap yazın