Online Ortamda Etkili Sunum Stratejileri

İçinde bulunduğumuz pandemi sebebiyle birçok kişi evden çalışıyor ve çalışmaya devam edecek gibi gözüküyor. Durum böyle olunca, online toplantılar ve sunumlar vazgeçilmez hale geliyor. Birçok kişi için yüz yüze sunumlardan çevrimiçi sunumlara geçmek, üstesinden gelinmesi gereken yeni bir zorluk olarak görülebilir.

 

Tanıdık olmayan bir dijital ortamda sunum yaparken yabancısı olduğunuz teknolojiyle uğraşmaktan endişe duyuyor musunuz? Emin olun, yalnız değilsiniz. Aşağıda listelediğimiz ipuçları, bir profesyonel gibi online sunum yapmanıza yardımcı olacaktır.

 

 1. Slaytlarınızı basitleştirin

Her online konferans platformunda slaytları göstermenin kendine özgü bir yolu vardır. Basit, okunması kolay slaytlar hazırlayarak teknik zorluklardan kaçının.

 

Toplantıda olan kişilerin, slaytınızı görebilmesi için yazdığınız metni slaytların kenarları yerine tam olarak ortasına yerleştirin. Ayrıca, renkleri kontrastlı slaytlar oluşturarak (örneğin; siyah-beyaz) okumayı kolaylaştırın.

 

Unutmayın: Online dinleyicilerin dikkatlerinin dağılması çok kolaydır. Temel noktalarınızı kaçırmalarını önleyin. Özellikle, temel mesajlarınızı verirken, slayt başlıklarınız için slaydınızın ana noktasını belirten bir cümle başlığı kullanın. Daha sonra, her bir anahtar nokta için başlıkları slaytın gövdesine ekleyebilirsiniz.

 

 2.Teknik hazırlık yapın

Teknoloji bize birçok alanda büyük kolaylıklar sağlıyor fakat karmaşıklığı da bazı aksaklıklara sebep olabiliyor. Buna hazırlanmanın bir yolu da neyi kontrol edebileceğinize odaklanmanızdır.

 

Bulabileceğiniz en güvenilir internet bağlantısını kullanın. WiFi bağlantılarının hücresel bağlantılardan daha iyi olduğu kabul edilir.

 

Bir sorunla karşılaşmanız durumunda yanınızda başka bir dizüstü bilgisayar (veya tablet, telefon) bulundurun.

 

Slaytlarınızda teknik bir aksilik olması durumunda ortaya çıkarmak için sunumunuzun PDF versiyonunu indirin. Sunumunuzu PDF olarak kaydederken, göstermek istemediğiniz slaytlarınızı silmeyi unutmayın.

 

Online toplantıdayken tüm gereksiz uygulamaları kapatmanızı öneririz. Ayrıca, büyük dosyaları indirmek veya karşıya yüklemek gibi önemli miktarda bellek gerektiren diğer arka plan uygulamalarınızı da kapatın.

 

Önceden kullandığınız platformu tercih edin. Mikrofonunuzun sesini kapatma ve açma alıştırması yapın. Ev sahibi sizseniz, diğer katılımcılardan birinin veya tümünün sesini kapatma ve açma alıştırması yapın. Etkinlik veya toplantı sırasında hata yapmamak için video konferans uygulamanızın yardım merkezindeki talimatları okumalısınız.

 

 3.Arka planınızı ayarlayın

Arkanızdaki görsel karmaşayı ortadan kaldırmalısınız. İdeal bir arka plan, dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmak ve profesyonel görünmek için sade bir duvardır. Tercihinize göre bitki ile renklendirebilirsiniz.

 

Alanınızı düzenleyemiyorsanız, kendinize özel bir sanal arka planı da oluşturabilirsiniz. Örnek olarak Canva’nın ücretsiz sanal görsellerine göz atın. Bu tasarımları, özelleştirilmiş arka planlara izin veren herhangi bir video konferans sistemine yükleyebilirsiniz.

 

 4. Kıyafetinizi dikkatli seçin

Bir kıyafet seçerken dikkat dağıtıcı desenlerden veya çok renkli olmasından kaçının. Kamera önünde hareket ettirdiğinizde parlayabilecekleri için saten veya ipek gibi parlak kumaşları tercih etmeyin. Düz renkler en iyisidir,  insanların kıyafetinize değil mesajınıza odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

 

 5. Yüzünüzü aydınlatın ve ışığı iyi kullanın

Odanızdaki aydınlatma yeterli değilse, dizüstü bilgisayarınızın arkasına yüzünüzü aydınlatmak için kameranın tam üzerine ortalanmış bir ışık yerleştirin. Gölgeleri önlemek için odanın diğer bölümlerinden gelen ışığı en aza indirin.

 

 6. Sizi (yalnızca sizi) duyabildiklerinden emin olun

Tabii ki, sessiz bir odada sunum yapmalısınız. Ailenizle, özellikle çocuklarla evden çalışırken bu pek mümkün değildir.  Dışarıdaki sesleri etkisiz hale getiren mikrofona sahip iyi bir kulaklığa yatırım yaparak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

 

 7. Kameraya doğru bakın

Bilgisayarınızı, kameranız göz hizasında olacak şekilde kaldırın. Bunu, dizüstü bilgisayarınızın altına bir kutu veya bir kitap yerleştirerek hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Ekrana değil, kameraya konuşma pratiği yapın.

 

Ekrandan bir kol mesafesi uzağında oturmanızın faydası olacaktır. Dik oturun ve gülümsemeyi unutmayın 🙂

 

 8. Düzenli olarak sizi dinleyenlerin dikkatini çekin

Yavaş bir tempoda konuşursanız, online toplantıdaki diğer kişilerin ilgisini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Ayrıca, konuşurken ses tonunuzu sık sık değiştirmeniz dikkati yeniden toplamayı sağlayacaktır.

 

-Doğrudan  bir soru sormak,

-Geri bildirim veya yorum istemek,

-İlgi çekici görüntüler kullanmak,

-Vermek istediğiniz mesajla ilgili kısa bir video izletmek

 

gibi eylemler uygularsanız daha ilgi çekici bir sunum gerçekleştirmiş olursunuz!Bir cevap yazın