Online Mülakatta Adayın Beden Dilini Okumak

Pandeminin de etkisiyle artık hepimiz online mülakat nedir sorusuna cevap verebiliyoruz. Genel olarak bu online görüşmeler, son yıllarda işe alım uzmanlarının dünyanın herhangi bir yerinden adaylarla online mülakat yapmasını da oldukça artırdı. Görüntülü görüşmeler uluslararası adaylar bulmak için güçlü bir araç olsa da, işe alım uzmanları ve işe alım yöneticileri için birkaç zorluğu da beraberinde getirdi. Online mülakattaki soru ve cevapları belirlemenin dışındaki zorluklardan biri de, adayın beden dilinin sanal ortamda nasıl okunacağı konusunda oldu.

 

Bu yazıda, beklenmedik zorluğun üstesinden gelecek ve online mülakat deneyimi sırasında aday beden dilini nasıl etkili bir şekilde okuyacağınıza dair ipuçları sunacağız.

 

Hadi başlayalım!

 

Online mülakatta beden dili nasıl okunur?

 

Online mülakat sırasında tüm tipik beden dili davranışlarını göremeyeceğimizi ve değerlendiremeyeceğimizi kabul etmemiz önemlidir. Bunun yerine, görebildiğimize odaklanmalı ve adayı işitsel/görsel ipuçlarının kombinasyonunu kullanarak değerlendirmeliyiz.

 

Online mülakat sırasında, görebileceğiniz beden dili ipuçlarını aşağıda bulabilirsiniz:

 

Duruş

 

Muhtemelen, bir adayı omuzlarına kadar görebilecek olsanız da, bu size adayın mülakat sırasında ne tür bir duruşa sahip olduğu konusunda fikir verebilir. Duruş, kişinin konuşmaya ilgi duyup duymadığının güçlü bir göstergesidir.

 

Kişi arkasına yaslanıyorsa ya da kamburlaşıyorsa, bu onun ilgisiz veya isteksiz olduğunu gösterebilir. Ekranlarına doğru eğilirlerse, bu genellikle ilgilendiklerini ve istekli olduklarını gösterir.

 

Belirli konular hakkında nasıl hissettiklerine dair fikir edinmek için mülakat sırasında adayın duruşunun nasıl değiştiğine dikkat edin.

 

Baş eğme

 

Baş eğme, tam görünüme sahip olacağınız bir işarettir. Görüşme boyunca adayın baş pozisyonunu not edin. Siz konuşurken adayın başını yana yatırması, adayın dikkatle dinlediğinin ve konu hakkında aktif olarak düşündüğünün bir göstergesidir.

 

El yerleştirme

 

El yerleştirme, özellikle aday kamerasının yakınında oturuyorsa, online mülakat sırasında görülmesi zor olabilir.

 

Yüz yüze görüşmeler sırasında, adayın konuşma esnasında ellerini ve kollarını nasıl tuttuğuna dikkat etmelisiniz. Avuç içleri aşağı bakacak şekilde açık kollar, güven ve otoriteyi gösterebilir. Çapraz kollar adayın rahatsız olduğunu gösterebilir.

 

Bu el yerleştirmeler, bir video görüşmesi sırasında görünmeyebilir. Bunun yerine adayın hareketlerine dikkat etmeye çalışabilirsiniz.

 

El hareketleri

 

Online mülakat sırasında hareketleri görmek genellikle el yerleştirmeyi görmekten daha kolaydır. Bunun nedeni, adayın ellerinin muhtemelen konuşurken çerçevenin içinde kalmasıdır.

 

Kişiliğin, ruh halinin veya düşüncelerin güçlü bir göstergesi olabileceğinden görebildiğiniz herhangi bir el hareketine dikkat edin.

 

Örneğin, parmakla işaret etme veya kesme hareketleri, kişinin otoriter eğilimlere sahip olduğunu gösterebilir. Adayın boynunu ovalaması, kişinin hayal kırıklığına uğradığının bir işareti olabilir. Saçla oynamak veya yüze dokunmak adayın rahatsız olduğunu gösterebilir.

 

Göz hareketleri

 

Göz hareketi ve göz teması, online bir iş görüşmesi sırasında bir adayın hissiyatını belki de en iyi okuyacağınız hareketlerdir.

 

Online mülakat sırasında bir adayın nereye baktığını ve gözlerinin ekranda ne sıklıkla hareket ettiğini not edin. Konuşmanın çoğunluğu için “dijital göz teması” kurmak, adayın kendinden emin, ilgili ve konuşmaya dikkat ettiğinin güçlü bir göstergesidir.

 

Öte yandan sık sık uzağa bakmak, adayın dikkatinin dağılmış, rahatsız veya ilgisiz olduğunun bir göstergesi olabilir.

 

Doğrudan “dijital göz teması” not edilmesi önemli olsa da, adayların mülakat sırasında not almak veya hazırladıkları materyalleri okumak için kullandıkları bir veya daha fazla ekranı açıklayabileceğini de hesaba katmalısınız. Bu nedenle, ekranlar arasında bakmak, adayın dikkatinin dağıldığı anlamına gelmeyebilir, bunun yerine içeriğe derinden bağlı olduğu ve bilgi topladığı anlamına gelir.

 

Online mülakat sırasında göz hareketini izlerken, adayın söylediklerini de düzeltin. Bu, dikkatlerinin dağılmış veya gerçekten ilgilenip ilgilenmediklerini belirlemenize yardımcı olabilir.

 

Ağız hareketleri

 

Gözlerde olduğu gibi, bir adayın ağız hareketleri de görüşme süresince görünür olacaktır. Bu size başka bir değerli beden dili ipucunu verir.

 

Adayın konuşmanızı dinlerken dudakları ve ağızlarıyla ne yaptığına dikkat edin. Sürekli hareket eden dudaklar, genellikle kişi veya konuşma hakkında onaylanmadığını veya güvensizliği gösterir. Dudak ısırma, stres veya sinirlerin bir göstergesi olabilir. Ağzı kapatmak, adayın bir duyguyu gizlemeye çalıştığını gösterebilir.

 

Gülümseme

 

Son olarak, gülümsemek ya da gülümsememek, bir adayın pozisyon ve konuşma hakkında ne hissettiğinin açık bir göstergesidir. Mülakat öncesinde, sırasında veya sonrasında adayın gülümseyip gülümsemediğini not edin.

 

Sık sık gülümsüyorsa, bu adayın önündeki fırsatla ilgili gerçek bir heyecan ve istek duyduğuna işaret edebilir. Tersine, aday gülümsemiyorsa ilgisiz olabilir veya iş/ şirket hakkında çekinceleri olabilir.

 Bir cevap yazın