Mülakatlarda Çalışan Kültürü ile İlgili Hangi Sorular Sorulabilir?

Mülakatları genellikle, adayların pozisyona ve şirket kültürüne uyumluluğunu ölçmek adına yapmaktayız. Özellikle, işe alacağınız adayın şirket kültürüne uygun olup olmadığını anlamak, sonraki süreçte şirket için oldukça faydalı olabilir.

 

Şirket için açık pozisyonlarınıza başvuran adaylarla yaptığınız mülakatlarda pek çok konunun takipçisi olmanız gerekir. Mülakatlarda pozisyon için sorduğunuz sorulardan aldığınız cevaplardan memnun kaldıysanız, şirket kültürü ile ilgili sorular da yöneltebilirsiniz.

 

Mülakat gerçekleştirdiğiniz adayın şirket kültürüne uygunluğunu ölçmek için sormanız gereken birkaç soruyu sizler için derledik.

 

İdeal Şirket Kültürü Nasıl Olmalı?

 

Mülakatlarda, ilk olarak adayın kendi kafasındaki düşünceyi öğrenmeniz avantajlı olabilir. Bu sebeple de adaya, aklındaki ideal şirket kültürünün tanımını sorabilirsiniz.

 

Nasıl Bir Çalışma Ortamında Çalışmak İstersiniz?

 

Mülakatlarda, sizin adaydan beklentileriniz kadar adayın da beklentileri son derece önemli olmaktadır. Bu nedenle de adaya, nasıl bir çalışma ortamında çalışmak istediğini sorarak, adayın kendini nasıl rahat hissedeceğini, maksimum verimini göstereceğini öğrenebilirsiniz.

 

Stres Anında Çalışma Düzeninizi Nasıl Uyarlarsınız?

 

Adayların iş esnasında oluşabilecek herhangi bir stres anında, nasıl bir yol izleyeceğini öğrenmek, şirket kültürü ile bağdaştırmak için son derece önemli olmaktadır.

 

Eve İş Götürür Müsünüz?

 

Bu soru genellikle, yoğun bir pozisyonda çalışmaya başlayacak olan adaylara yöneltilebilir. Bu sayede, adayların sıkı çalışma esnasında nasıl bir yol izleyeceklerini öğrenebilirsiniz.

 

 

Mülakatlarda Adaylar Sizlere Soru Yöneltebilirler

 

Mülakat genelinde sadece siz değil aynı zamanda adaylar da bazı sorular soracaklardır. Özellikle, adayların kurum kültürünü anlayabilmeleri için vereceğiniz cevaplar son derece önemlidir. Verdiğiniz cevaplar, daha sonrasında çalışma sistemlerine ve aldığınız verime de direkt olarak etki edebilmektedir.

 

Adayların şirket kültürü hakkında sizlere soru yöneltmesinden endişe duymamanız gerekmektedir. Hem adaylar için hem de yönetici olarak sizin için başarılı bir işe alım sürecini tamamlamak istiyorsanız, şirket kültürünü her zaman ön planda tutmanız gerekecektir.Bir cevap yazın