Mülakatlarda Adaylarda Aranması Gereken 3 Değer

İş görüşmeleri yapmak şirketler ve adaylar açısından hiç kolay bir iş değildir. Görüşmeyi yapan kişilerin bu süreçte adaylardan beklentilerinden emin olmaları gerekmektedir. Adaylarda tam olarak ne aradığını bilmeyen yöneticiler, kaliteli bir işe alım süreci yürütemezler. Bu süreçte insan kaynakları uzmanlarının, işe alım süreçlerinde adaylardaki aradıkları 3 önemli değer bulunmaktadır.

 

Adayların Motivasyonu

 

Motivasyon, şirket içerisinde görev alan her çalışan için son derece önemli bir konu olmaktadır. Bu nedenle de işe alım süreçlerinde adayların motivasyon değerlendirmelerinin en iyi şekilde yapılması gerekmektedir. Ne istediğini bilen ve isteklerini coşkulu bir şekilde dile getiren adaylar ile çok daha etkili sonuçlar alınacaktır.

 

Adayların Etik Değerleri

 

İş hayatında etik değerler, çalışma ortamı içerisindeki standartların belirlenmesinde önemli bir kondur. Etik değerler kişiden kişiye değişen konular olmadığı için herkesin aynı değerlere sahip olmaları beklenmektedir. Saygı, sevgi ve dürüstlük gibi değerlere önem veren çalışanlar ile çok daha verimli bir çalışma ortamı oluşturulabilir.

 

Çalışkan Olunması

 

Herhangi bir konuda o işi bilmek ya da o işte iyi olmak yeterli konular değildir. Kişiler her ne kadar bir işi bilirlerse bilsinler, odaklanmadıkları ve çalışkan olmadıkları sürece herhangi bir etki yaratmayacaklardır. Bu nedenle de nitelik analizleri yaparak adayların çalışkanlıklarını incelemek de önemlidir.