Kriz Anlarında Empatik Liderlik

 

Güçlü bir duygusal zekaya sahip olan yöneticiler, özellikle kriz anlarında empatik liderlik yaklaşımı gösterirler. Bu tip durumlarda herhangi bir adım atmadan önce çalışanların durumlarının analiz edilmesi ve durumun tespit edilmesi önemlidir.

 

Kriz durumunun analizi gerçekleştirilirken, zorlu bir süreç içerisinden geçen ekipteki kişilerin duygusal durumlarının analiz edilmesi önemlidir. Çalışanlarda ruhsal çöküntülerin yaşanması özellikle bu tip durumlarda çok daha yüksek bir ihtimaldir.

 

Yöneticilerin bu durumlarda belirsizliklerle baş etmeleri ve ekip arkadaşlarının ihtiyaç duyduğu konularda çözüm üretebilmeleri gerekir. Süreci kontrol altına alan empatik liderler sayesinde kriz anları çok daha etkili ve verimli bir şekilde atlatılabilir.

 

Önyargıdan Uzak Tavır Sergilenmeli

 

İletişimin bilindiği üzere pek çok farklı etkisi vardır. Yöneticilerin çalışanları ile yalnızca konuşarak iletişim kurmaları değil, aynı zamanda karşı tarafı da dinlemeleri de son derece önemlidir. Bu süreçte çalışanların pozitif ya da negatif yargılarının dinlenilmesi ve buna bağlı olarak adımların atılması önemli hale gelir.

 

İnsan kaynakları süreçleri içerisinde de empatik liderlik ile ilgili önemli adımlar atılarak özellikle kriz anlarının çok daha verimli bir şekilde yönetilmesi hedeflenir.

 

Adaletli Yaklaşım

 

Çalışanlara karşı empati kurmak isteyen yöneticilerin ilk olarak her çalışana aynı mesafede durmaları gerekir. Bu sayede, çok daha adaletli sonuçların alınması mümkün hale gelir.