İyi liderler ekiplerini nasıl motive eder?

İş yerinizde verimliliği artırmak için iş gücünüzü etkin bir şekilde yönetmeniz gerekir. Görevleri doğru şekilde devretmek, çalışanlarınızın görevleri için eğitilmesini sağlamak ve iyi bir çalışma ortamı yaratmak, verimliliğin artmasını sağlamanın yollarıdır. Üçüncü yöntemle ilgili olarak,  iyi bir çalışma ortamı yaratmak, çalışanlarınızın motive edilmesini sağlamak, sadece artan üretkenliğin yanı sıra birçok fayda sağlayabilir.

 

İyi bir lider, başkalarını ellerinden gelenin en iyisini yapmaya nasıl motive edeceğini anlayan kişidir. Amacınız ister yalnızca üretkenliği artırmak isterse daha olumlu bir çalışma ortamı yaratmak olsun, aşağıdaki adımlar bunu doğru yapmanıza yardımcı olacaktır.

 

Dinlemek

 

İş gücünüz,  her biri kendi geçmişine, kişiliğine ve hedeflerine sahip bireylerden oluşur. Bu nedenle, her birinin kendi motive edici faktörleri olabilir, bazıları kendi kendini motive etmede diğerlerinden daha ustadır. Çalışanlarınızı anlamak için çaba sarf etmek, stratejilerinizi onlara göre şekillendirmenize ve motive olmalarına yardımcı olabilir.

 

Onları neyin harekete geçirdiğini, hangi özlemlere sahip olduklarını anlamak için çalışanlarınızı gözlemlemeye devam edin ve onlarla lütfen konuşun. İnsanlar, yaptıklarının önemli olduğunu bildiklerinde genellikle daha fazla motive olurlar. Çalışanlarıyla ilgilenmeye odaklı bir lider, onlardan daha fazla duygusal bağlılık görecektir. Önerilerini ve sorunlarını dinleyin.

 

İlgili olduklarını hissettirin

 

İşinin bir şeye katkıda bulunduğunu hisseden bir çalışanın motive olma olasılığı daha yüksektir. Yaptıkları işi neden yaptıklarını açıklamaya çalışın. Belirli bir görevi yapmak için neden seçildiklerini anlatın. Göreve katkıda bulunacak ne tür beceri, bilgi ve deneyime sahipler?  Bununla birlikte, beklentilerin karşılanması ancak bir süreliğine hedeflenebilir. İnsanlar durgunluktan hoşlanmazlar ve hem kendilerinin hem de başkalarının beklentilerini aşmak isteyeceklerdir. Uygun buluyorsanız, bu tür çalışanlara daha zor görevler verin ve kesinliklikle ödüllendirin.

 

Çalışanlarınızla bir olun

 

Bir çalışan, kendisiyle ve işiyle ilgilendiğini ve ilgileneceğini gösteren bir lider tarafından motive edilebilir, ancak aynı zamanda işi yapabileceğini gösteren bir lider tarafından da motive edilebilir. Bir çalışan, pozisyonunuzun onlarla empati kurmanızı engellediğini düşündüklerinde, onlarla duygusal olarak ilişki kurmak daha zordur.

 

İyi bir lider, diğerlerinin örnek aldığı biridir. Lideri taklit etmek, çalışanların motive edilmesi için iyi bir yoldur. Karakteriniz ve davranışınız başkalarını motive edebilir. Çalışkan bir lider, başkalarına da daha çok çalışmaları için ilham verebilir.

 

Kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız, başkalarına da aynı şekilde davranmanız beklenir.

 

Onları ödüllendirin

 

Birini motive etmenin en kolay yolu, başarıları için bir ödül sunmaktır. Bu, onları bir dahaki sefere bu ödüller için başarmaya yönlendirecektir. Küçük bir bütçeniz olsa bile, çalışanlarınızı ödüllendirmenin birçok yolu vardır. Plaketler, hediye kartları veya en azından övgü dolu sözler vb.

 

Bu, daha yüksek performansın standart olduğu güçlü, motive edici bir çalışma ortamıyla sonuçlanabilir.

 

Motive olmuş bir işgücünün faydaları

 

Motive olmuş bir işgücü ile gelen üretkenlik ve iş çıktısındaki bariz artışın yanı sıra, motive olmuş çalışanlardan kaynaklanan başka getiriler de vardır:

 

– Çalışanı elde tutma,

– İyileştirilmiş yönetici-işçi ilişkisi,

– İyileştirilmiş iş kalitesi

 

 

 

 

 

 

 Bir cevap yazın