İşe Alımın Son Adımında Gerçekleştirilmesi Gereken Kontroller

İşe alım süreçleri insan kaynakları alanında yapılan çalışmalar arasında en değerli olarak görülen süreçlerden bir tanesi olmaktadır. İşe alım süreçlerinin son evresine gelindiğinde ise dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Gelin birlikte işe alımın adımlarında yapılması gerekenlere birlikte göz atalım.

 

 

Sahte Kimlik ile Yapılan Başvurulara Dikkat!

 

Günümüzde insan kaynakları tarafından onaylanan aday belgeleri e-devlet tarafından uzmanlara sunulmaktadır. Ancak bazı durumlarda sahte kimlik ya da ikametgâh belgeleri ile başvurular yapan insanlar da bulunmaktadır. Direkt olarak algılanmayacak seviyede olan bu kandırma eylemleri için barkod kontrolü yapmak önemli olacaktır. Aynı zamanda, barkodsuz olarak sunulan belgelerin özellikle yurtdışı belgelerinin incelenmesi için önemli bir zaman ayrılması da gerekmektedir.

 

Çalışanların Güvenliğini Tehlikeye Atacak Adayların İşe Girmesini Önleme İçin Ne Yapılmalı?

 

Bilindiği üzere, dijitalleşme her alanda kendini hayatımıza entegre eden bir konu. Bu nedenle de hemen hemen her insan için dijital ortamlar sayesinde birçok önemli bilgiye ulaşılabiliyor. Bu süreçte, şirketlerin kesinlikle işe alacakları adaylar hakkında sıkı araştırmalar yapmaları önerilmektedir. Bu sayede çok daha güvenilir bir işe alım süreci yönetilebilir. Adayların ismi geçen haberler ya da blog yazılarının detaylıca incelenmesi, adaylar hakkında fikir sahibi olabilmek için etkili olacaktır.

 

Adayların Ticari Geçmişlerinin İncelenmesi

 

Şirket içerisinde çıkabilecek çıkar çatışmalarının önüne geçebilmek adına adayların ticari geçmişlerinin de incelenmiş olması gerekir. Özellikle, imza yetkisi verilecek olan adaylar için birçok farklı doğrulama ve araştırma çalışmaları yapılabilir.