İşe Alım Sürecinizi Daha Verimli Hale Getirecek 5 Soru

Mevcut süreçleri düzenli olarak gözden geçirmek her zaman çok mantıklıdır. İşe alım süreci de tam olarak bu süreçlerden biri. İşgücü piyasasında neler olup bittiğine bakılmaksızın, hiç kimse işe alım sürecinde zaman veya kaynak israf etmek istemez.

 

İşe alım ekiplerinin kendilerine sormak isteyebilecekleri soruları bir araya getirmenin yararlı olabileceğini düşündük. Bu nedenle, ‘’Sürecinizi Daha Verimli Hale Getirecek 5 İşe Alım Sorusunu’’ listeledik.

 

Hangi işe alım metrikleri bizim için önemlidir?

Şirketlerin her şeyi hesaplaması gerekmez ama ölçtükleri şeyin önemli olması gerekir. Şimdi, hangi işe alım metriklerini ölçtüğümüzü yeniden değerlendirmek ve bazı ayarlamalar yapmak için doğru zaman olabilir.

 

Yöneticiler aday deneyimini satın aldı mı?

Son birkaç yılda çalışan beklentilerinin nasıl değiştiğine dair sayısız makale yazıldı, bu nedenle aday deneyiminin de değişmiş olması çok muhtemel. Mevcut aday deneyimini gözden geçirin. Şirketin olmasını istediği şeyle uyumlu olduğundan emin olun ve en önemlisi de bunu herkesin bilmesini sağlayın.

 

Tüm açık işler için işe alım stratejisi toplantıları yapıyor muyuz?

Bir işe alım stratejisi toplantısı, işe alım ekibinin, işi ve en iyi adayı bulma sürecini tartışması için bir fırsattır. Düzenli olarak işe aldığınız pozisyonlar için bile bu toplantının yapılması gereklidir. Zaman içinde büyük değişikliklere yol açan iş gereksinimlerinde küçük değişiklikler olabilir.

 

Şirketimiz işe alım teknolojilerini benimsedi mi?

Günümüzün işe alım teknolojileri, adaylar, işe alım yöneticileri ve İK için yönetim süresini azaltmaya ve daha iyi bir deneyim sunmaya yardımcı olur. Aslında, bu soruyu üç paydaşın tümü bağlamında sormak anlamlıdır. Örneğin, İK için harika olan ancak yöneticileri ve adayları işe almak için harika olmayan bir süreç, verimli bir deneyim sunmaz.

 

Adaydan çalışana sorunsuz bir geçiş yaratmak için bir planımız var mı?

İşe alım süreci iş teklifi ile bitmez. Adayın çalışana sorunsuz bir geçiş yaptığından emin olmak çok önemlidir. Bu, işe alım öncesi programlara özellikle dikkat etmeniz anlamına gelmektedir.

 

Pratik İnsan Kaynakları işe alım danışmalığı ile şirketiniz için en doğru adaya ulaşın, hemen iletişime geçin!