İş Hayatında Beden Dili ve Kelimelerin Önemi

Beden dilinin iletişimde en önemli hususlardan bir tanesi olduğunun altını çizmek gerekir. İletişimin gücünü artıran birçok faktörden bir tanesi olan beden dili, aslında birçok farklı anlamı da karşı tarafa aktarır. Pek çok insan, konuşması esnasında söyleyemediği ya da düşündüğü gibi aktaramadığı konularda beden dilini kullanmaktadır.

 

Beden dilini kullanmayı bilen bir kişi, karşı tarafa istediği gibi imaj çizebilmektedir. Bu nedenle de beden dilini etkili bir şekilde kullanmak özellikle iş hayatında son derece büyük öneme sahiptir. Ancak, beden dilinin kendi başına yeterli olduğunu söylemek de yanlış olur. Bunun yanında insanların doğru kelime seçimi yapmaları da önerilmektedir.

 

Yöneticilerin çalışanlarına karşı kurduğu iletişimlerde kesinlikle beden dilinin en iyi şekilde kullanılması gerekmektedir. Bu süreçte, beden diliyle çalışanlarına güven aşılayan liderler, süreçte çok daha önemli bir konuma geleceklerdir.

 

Beden Dili ile Ne Anlatabilirsiniz?

 

Beden dili bir kişinin sözleriyle anlatmadığı pek çok şeyi de karşı tarafa aktarabilir. Bu nedenle de bazen bir imaj oluşturmak bazen de bir duyguyu karşı tarafa aktarabilmek isteyenler beden dilini kullanmaktadır.

 

İş hayatı içerisinde görev paylaşımı, çalışanların motivasyonu gibi her türlü konuda beden dilinin kullanımı son derece önemlidir. Çalışanlar arasındaki huzur ortamını oluşturmak için de liderlere bu noktada büyük sorumluluklar düşer. İK çalışmaları ile çok daha etkin adımların atılıyor olmasının yanı sıra liderler için de önemli danışmanlıklar da sunulabilmektedir.