İnsan Kaynakları: Adaylarla Mülakat Sırasında Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Şirketiniz için yeni çalışanları işe almadan önce, doğru seçimi yaptığınızdan emin olmak için birçok görüşme yapmak isteyebilirsiniz. Bir mülakat sırasında bir adayı ne kadar rahat ettirirseniz, kim olduklarına dair değerli bilgiler edinme ve iş için en uygun kişiyi işe almanızı sağlama şansınız da bir o kadar artar. Bu yazımızda, iş adaylarıyla nasıl mülakat yapılacağına dair çeşitli ipuçları veriyoruz ve adaylarla nasıl mülakat yapılacağına dair sık sorulan soruları yanıtlıyoruz!

 

Bir adayla nasıl mülakat yapılır?

 

Başarılı bir görüşme yaptığınızda, iş adayları hakkında, cv’lerdeki bilgilerden daha fazlasını öğrenirsiniz. Doğru soruları sormak ve doğru tekniği kullanmak, adayların rol için doğru olup olmadığını belirlemek adına oldukça önemlidir. Bir adayla etkili bir şekilde mülakat yapmak için:

 

  1. Hazırlıklı olun

 

Hem sizin hem de adayın mülakattan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olmak için her görüşmeye hazırlanın. İşte bir aday mülakatına hazırlanmanın bazı yolları:

 

İş için bir nitelik ve görev listesi hazırlayın. Görüşme yaptığınız adaylarda nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmenize yardımcı olması için görüşmeden önce niteliklerin bir listesini yapın.

Sormak istediğiniz soruların bir listesini yapın. Görüşme sırasında hem genel hem de role özgü sorular sormaya hazırlanın. Mülakat sorularınızın oluşturulmasına rehberlik etmesi için oluşturduğunuz iş tanımını kullanın. Sorduğunuz soruların, onların niteliklerini detaylandırmalarını ve şirketinizin kültürüne potansiyel uygunlukları hakkında fikir edinmelerini sağlayın. Soruların bir listesini yaparken, görüşme sırasında not almak için boşluk bırakın.

Özgeçmişi gözden geçirin. Bir adayla görüşmeden önce nitelikleri ve becerileri hakkında bir fikir edinmek için özgeçmişlerine bakın. Görüşme sırasında detaylandırmalarını istediğiniz her şeyi not alın. Kim oldukları hakkında bir fikir edinmek için sosyal medya hesaplarına da bakabilirsiniz.

Size ne sorabileceklerini düşünün. Adayın açık pozisyon, çalışanlara sağlanan faydalar ve genel olarak şirketle ilgili sorularını yanıtlamaya hazır olun.

Şirketinizin hedeflerini ve kültürünü anlayın. Bir mülakat size şirketinizi ve potansiyel çalışanlara sunduğu her şeyi tanıtma fırsatı verir. Şirketinizin hedeflerini ve kültürünü öğrenin, böylece adaylara ne söyleyeceğinizi bilirsiniz.

 

  1. Not alın

 

Görüşme sırasında, her adayın cevaplarını not alın. Birkaç adayla mülakat yapıyorsanız, not almak yaptığınız her mülakatı hatırlamanıza yardımcı olabilir. Aldığınız notlar, adayları karşılaştırmaya ve işe alım kararı vermeye başladığınızda size referans olabilir.

 

  1. Belirli ayrıntıları isteyin

 

Adayların önceki işverenlerine yaptıkları katkıları abartma ihtimali olduğundan, spesifik sorular sorarak gerçeği arayın. Mümkün olduğu kadar çok sayı veya tarih alın, bunların geçerliliğini belirlemenize yardımcı olması için bunları mülakatta bir kere daha gündeme gündeme getirin.

 

  1. Maaş hakkında konuşun

 

Adaylarla işin maaşı konusunda hemfikir olduğunuzdan emin olmak için onlara maaş beklentilerinin ne olduğunu sorun. Sunduğunuzdan daha fazlasını umuyorlarsa, siz de buna göre bir yol izlersiniz.

 

  1. Kısa süren rollerini sorun

 

Görüşme sırasında, iki yıldan az süren önceki rollerini sorun. Bir adayın birden fazla kısa vadeli rolü varsa, bu bazı sorunlara işaret olabilir. Onlara bu rolleri neden bıraktıklarını mutlaka sorun. Örneğin, sabah erken çalışmayı sevmiyorlarsa ve yalnızca sabah vardiyası öneriyorsanız, pozisyonu sürdürmeye devam etmek istemeyebilirler.