İK: Profesyonel Mülakat Planlamak için 4 Adım

Mülakatlar, Başvuru Değildir!

Bazen İK profesyonelleri birkaç işe alım sorunu yaşayabilirler, aldıkları nitelikli başvuru sayısını artırmanın sorunu çözeceğini de düşünebilirler. Daha nitelikli başvuru sahiplerinin gelmesi her zaman yardımcı olur fakat çoğu zaman sorunun kökü bu olmayabilir.

Gerçek şu ki, çoğu şirket, başvuranları mülakata dönüştürme konusunda zayıf durumda.

Diyelim ki doğru işe alım için üç adayla görüşmeniz gerekiyor. Beş nitelikli başvuru alarak ve bunların %60’ını mülakata dönüştürerek istediğiniz noktaya ulaşabilirsiniz veya 20 nitelikli başvuru sahibi bulmanın ve bunların %15’ini mülakata dönüştürmenin bir yolunu bulabilirsiniz.

Mülakat dönüşüm oranınızı artırmanın basit bir yolu var. Sadece biraz daha planlama ve ertelememe gerektiriyor.

Planlanmadığı sürece başarılı bir mülakat maalesef yapamayız. Rekabetçi bir iş piyasasında, nitelikli başvuru sahiplerinin ömrü uzun sürmez.

 

İş görüşmeleri nasıl planlanır?

  1. Kişiselleştirin

Adaya, onunla konuşmaktan heyecan duyduğunuzu göstermeniz gereki. Ona tavrınızı, mesajınızı mümkün olduğunca kişisel hale getirmeye çalışın. En son yaptıkları iş veya okula gittikleri yer hakkında küçük bir not, bir bağlantı kurma da uzun bir yol kat edebilir.

Ayrıca, aldıkları diğer mesajlardan öne çıkmasını sağlayarak da kişiselleştirebilirsiniz. Örneğin; pozisyona başvuran her aday, ik liderinin kendisini ve şirketini tanıtan bir videosunu izleyebilir. Bir dakikası, işe alım süreci ve ne beklenmesi gerektiği hakkında konuşarak geçebilir. Bunu yapan Amerikan şirketi CareerPlug şirketi, adaylardan oldukça pozitif geri bildirim aldığın söylüyor.

  1. Kısa mesaj gönderin

İşi tamamlamak için e-mail’e güvenmemeliyiz. Çoğu kişi e-maillerini düzenli olarak kontrol etmiyor. Kısa mesaj, özellikle giriş seviyesi roller için iletişimi en etkili kanal haline geldi.

Hızlı bir yanıt arıyorsanız hiçbir şey kısa mesajın yerini tutamaz. Kişisel cep telefonunuzdan mesaj göndermek istemiyorsanız (ki profesyonel değildir) bunun için çeşitli sistemleri kullanabilirsiniz.

Adaylara mesaj göndermek her rol ve duruma uygun değildir. Hedef kitlenizi ve iletmeniz gereken mesajın türünü dikkate almak önemlidir. Bazen bir adayı aramak daha mantıklı olur.

 

  1. Kolaylaştırın

Biriyle mülakat yapmak istediğinize eminseniz, planlamayı mümkün olduğunca kolaylaştırın. En iyi işe alım uzmanları, uygunluk durumlarını adaylarla önceden paylaşır ve kendilerine en uygun zamanı ayırmalarına olanak tanır (tipik ileri geri koordinasyon olmadan). Adayların görüşmeleri kendi başlarına ayarlamasına izin vermek basit olabilir.

  1. İlk siz olun

Mülakatlara geçerken en önemlin şeyler kararlı olmak ve hızlı bir şekilde harekete geçmek. Bazı müşteriler, kendi alanlarında iyi bir başvuru sahibinin raf ömrünün 48 saat olduğunu söylüyor 🙂 yani bir süre adayla iletişime geçmediyseniz muhtemelen hiçbir zaman geçemeyecekseniz. Adaylarla,  24 saat içinde iletişime geçmenizi, görüşmenizi 48 içinde planlamanızı ve 5 gün içinde işe alım yapmanızı öneririz!

İş arayanların çoğu kendilerine teklif edilen ilk işi kabul etmekte, dolayısıyla iş fırsatınız onlar için mükemmel olsa bile her zaman tercih edilen olmayabilirsiniz, hızlı dönüş ve ilgili süreç sizi doğru adaylarla bir araya getirecektir.