Günümüzde Şirketlerin Karlılığını Artırmasına Yardımcı Olacak 4 Soru

Günümüzün önde gelen şirketleri ne yapıyor? İşi basit tutuyorlar ve kontrol edebilecekleri şeylere odaklanıyorlar. Artan işletme giderlerinden çok işletme gelirlerini artırmak için çalışıyorlar. Şirketler arasındaki ortak nokta ise dikkat çekici. Birçoğu aşağıdaki dört soruya odaklanmış:

 

  1. Farklılaşıyor muyum?

Farklılaştırma, fiyatlandırma stratejilerini, değer teklifini geliştirmeyi, hizmet kalitesini sağlamayı, yanıt süresini kısaltmayı, satışı gerçeğe dönüştürmeyi ve benzersiz bir müşteri deneyimi sunmayı içerebilir. Sektörlerinde önde gelen şirketleri, satışlar için fiziksel alanları, dijital kanalları, platformları aynı anda kullanıyor.

 

Daha yavaş büyüyen pazarlarda satış yapmak daha zordur, bu nedenle önde gelen şirketler kendilerine şu soruyu soruyor: Bir müşteri neden bizi seçsin? Nasıl ayırt ediliriz? Pazar payını nasıl artırırız? İyi haber şu ki, liderler bu alanlarda çok keskin bir şekilde odaklandıkları sürece, farklılaşmayı yönlendirmek tamamen bir şirketin kendi kontrolünde.

 

  1. Büyümeye uygun muyum?

Pandemi sürecinde birçok şirketin gördüğü büyümenin devam edeceği beklentisi, personel sayısında önemli artışlara ve sayısız “özel projenin” başlatılmasına yol açtı. Ayrıca işletmelerin standardizasyon çabalarıyla ilgili bazı zorlu kararların ertelenmesine yol açtı.

 

Kârlı büyüme bir zorunluluktur ve şirketler kendi kendini finanse etmelidir. Peki ne yapılmalı? Cevap: Formda kalın ve kendi gelişiminizi finanse edin. Sabit kalmak ve kendi kendini finanse ederek büyümek tamamen bir şirketin kendi kontrolündedir.

 

  1. Teknoloji harcamalarım verimli ve doğru seviyelerde mi?

Birçok şirketin geleceği kendilerini ne kadar inovatifleştirdiğine bağlı. Bu, daha düşük maliyetle gerçek müşteri farklılaşmasına ulaşmayı sağlar.

 

Yine de pek çok şirket hala keşif aşamasında veya tam olarak yaptğı yatırımlardan fayda sağlayamıyor. Şirketiniz bu kategoriye giriyorsa, hızlanmanın tam zamanı!

 

Şimdi, dijital yeteneklerin iş büyümesine nasıl dönüştürüleceği hakkında geniş kapsamlı düşünme zamanı. Bu, işlevler arasında dijital dönüşüme yatırım yapmak, yönetim kararlarını hızlandırmak, değişimi daha agresif bir şekilde yönlendirmek ve insanları sorumlu tutmak anlamına gelir. Eski altyapıyı dijitalleştirme masraflı gibi gözükse de sizi kaybetmekten kurtarır.

 

  1. Riski nasıl azaltırım?

Günümüzde, risk her zamankinden daha fazla. Şirketlerin alım satım yaptıkları pazarlarda yoğunluk riski, enerjiye erişilebilirlik riski, enflasyon, düzenleme, kamuoyu algısı, veri doğruluğu, güvenlik ve çok daha fazlası ile ilgili ek risklerle karşı karşıyayız.

 

Güçlü bir risk fonksiyonu, günümüzün önde gelen işletmeleri için şarttır. Proaktif risk yönetimi, her zamankinden daha fazla konuşulmaya başlandı. Riski başarıyla yöneten şirketler, karlı büyüme ile yollarına devam edeceklerdir.

 

 

Kaynak: Harward Business Review