Evde Daha Verimli Çalışmanız İçin İpuçları

Covid-19 ile birlikte evden çalışma sistemi popülerleşti ve insanlar artık evden çalışmanın daha verimli olduğunu yaşayarak gördü. Ancak evden verimli çalışmak zor olabilir. Evden çalışırken hesap verme, danışma oranınız daha düşüktür ve daha az iletişim vardır. Buna karşın; ofiste çalışırken tonlarca dikkat dağıtıcı şey varken evde bunlar yoktur.

Son çalışmalar, evden çalışmanın (doğru insanlar için) üretkenliği artırabileceği ve stresi azaltabileceğini ortaya koyuyor. Evden çalışmak sadece çalışanlar değil; şirketler için de daha verimli. İşverenler evden çalışma sayesinde yol, yemek, faturalar gibi birçok temel giderden tasarruf ediyor.

Evden çalışma verimliliğiniz tamamen tercih ettiğiniz çalışma stiline bağlıdır. Bu ipuçları sayesinde evden çalışma sisteminizi en verimli hale getireceksiniz!

Kendinize Çalışma Saatleri Belirleyin ve Sadık Kalın

Evden çalışırken üretkenliği körüklemenin ilk adımı budur. Kendinize ne zaman başlayacağınız, ne zaman mola vereceğiniz ve ne zaman bitireceğiniz konusunda bir plan çizin. Evden çalışmak esnek olsa dahi bir tutarlılığa sahip olmalısınız. Kendinize saat belirleyerek hem kendinize, hem işinize hem de patronunuza karşı sorumlu olursunuz.

Günün en verimli olduğunuz saatlerini ve iş arkadaşlarınızla iletişim kurabileceğiniz saatleri tercih edin.

İş Planı Yapın

Verimliliği korumanın en etkili yollarından birisi, iş planı yapmaktır. Çalışmaya başlamadan önce gün içinde öncelikli yapmanız gereken şeylerin ne olduğunu ve ne kadar süreceğini planlayın. Ertesi gün için plan yapmak içinse uyumadan önce birkaç dakikanızı ayırsanız dahi yeterli olabilir.

Böylece belirsizlikten kurtulur, daha verimli çalışırsınız.

Gün İçinde Mola Verin

İş planınıza molaları da dahil etmeyi unutmayın, gün boyunca kendiniz için molalar verin. Bu molalarda masanızdan kalktığınızdan emin olun, imkanınız varsa biraz temiz hava alın, su için ve mümkünse iş dışı iletişim kurun. Böylece mental olarak ferahlamış ve işe devam edebilir hale gelebilirsiniz.

İş Kıyafetlerinizi Giymek İyi Bir Fikir Olabilir

Belki de gün boyu birini görmeyeceksiniz ancak yine de giyinmek odaklanmanız için önemlidir. İş kıyafetlerini giyerek aslında beyninize uyuma değil çalışma zamanında olduğunuzu aktarmış olacaksınız.

Eminiz ki ev kıyafetlerinizle çalışmak çok daha rahattır ancak motivasyonu ne ölçüde sağlayabilirsiniz? Bu yüzden iş kıyafetlerinizi giymeyi bir düşünün.

Evinizde Ofis Düzeni Oluşturun

Koltuğunuzdan, hatta yatağınızdan çalışmak çok cazip ve rahat gelebilir, ancak bu üretkenliğinizi büyük ölçüde etkiler. Beyninize rahatlama değil, çalışma zamanı geldiğini söylemek için masaya ve sandalyeye ihtiyacınız var.Bir cevap yazın