Ekip Liderleri Hangi Sebeplerden Başarısız Olur?

Ekip liderinin yetkinliği direkt olarak takımın başarısını etkileyeceğinden dolayı, bu hususta ekip liderlerinin de kendilerini değerlendirmeleri önemlidir. Liderlerin kendi hatalarını analiz etmeleri ve bunlardan ders çıkarmaları, yapılan genel hataları incelemeleri bu noktada başarıyı getiren en temel hususlardan bir tanesidir.

 

Ekip liderlerinin başarısız olmaları birçok etken ve duruma bağlı olabilir. Kimi zaman sorumluluk tamamen liderlerde olsa bile, bu hataların farklı dış etkenlerden ortaya çıkma ihtimali de vardır. Bu yazımızda, ekip liderlerini başarısızlığa sürükleyen bazı nedenleri inceleyeceğiz.

 

Görevlendirmelerde Gecikmelerin Yaşanması

 

Ekibin işini zamanında yetiştiremiyor olmasındaki sorumluluk ekip liderinin olur. İş tanımında oluşan sorunlar, iş paylaşımı yaparken bir çalışana daha fazla iş yükünün düşmesi gibi sebeplerden dolayı gecikmeler yaşanabilir. İş akışını organize eden ve gerekli görevlendirmeleri yapan ekip liderlerinin bu süreçte daha etkin rol olmaları gerekecektir.

 

Çalışanların Sorumluluktan Uzak Olması

 

Ekip içerisinde her zaman işlerin pozitif gideceği yönünde bir kaide bulunmuyor. Kimi zaman, bazı hatalar ve ters giden işlerden dolayı sıkıntılı durumlar ve krizlerle karşı karşıya kalınabilir. Bu tip durumlarda ekipteki kişilerin sorumluluk almaktan uzak olmaları ve suçlama ruh haline içerisine girmeleri ise süreci çok daha zor sokabilir. Ekip liderinin bu süreçte, ekibine hesap verme sorumluluğunu yüklemesi de önerilen durumların başında yer alır. İnsan kaynakları süreçlerinde de bu tip sorumluluk duygularının belirlenmesine büyük önem verilir.