Ekibinizi Başarıya Yönlendirin: Doğru Soruları Sorun

Bir lider olarak başarınız sayılarla ölçülmez; daha ziyade, takımınızın performansına yansır. Tıpkı bir şampiyon spor takımının koçu gibi, takımınızı zafere götürdüğünüzü görmek için tüm gözler sizin üzerinizde olur.  Bir lider olarak aklınızda nihai hedefler vardır. Belki satışları artırmaktır; belki daha yüksek müşteri elde tutma oranıdır; belki de sektörünüzde daha fazla görünürlük sağlamaktır. Ekibiniz, bu hedeflere ulaşmanıza yardımcı olmakla görevlendirilirken, desteğinize ve yönlendirmenize güvenirler. Ekibinizin başarısını kolaylaştırmak için liderlik kapasitenizi nasıl geliştirebilirsiniz? Ekip üyelerinizin sizden neye ihtiyacı olduğunu bilmek, liderlik pozisyonunun kritik bir parçasıdır. Ne yazık ki, onların neye ihtiyaç duyduklarına ve onlara ne verdiğinize dair değerlendirmeniz her zaman onların algılarıyla örtüşmez. Bu işin anahtarı kesinlikle doğru soruları sormakta yatar!

 

Ekibinizi Başarıya Taşıyın: Kendi Hesap Verilebilirliğinizi Artırın

 

Hesap verebilirlik geniş bir şemsiyedir fakat birçok lider bunu dar bir mercekle değerlendirir. Sözünüze sadık kalmak, son teslim tarihlerine uymak ve geri bildirimlerinizi şeffaflaştırmak, gerçek lider sorumluluğunun yalnızca bir parçasıdır. Aynı derecede önemli olan, yanlış yorumlama, yanlış anlama veya hatalı varsayımlara yer bırakmadan iletişim kurma yeteneğidir. Bu, birçok liderin eksik olduğu parçadır  ve bir kez bile yapıldığında liderliğinizi oldukça olumsuz etkiler.

 

Kendinize Mutlaka Sorun:

 

– Etkili isteklerde bulunuyor muyum?

– İstekler için açıklama sağlıyor muyum?

– Beklediğim performans standartlarını açıkça ilettim mi?

– Ekip üyeleri, rolleri ve sorumlulukları konusunda net bir anlayışa sahip mi?

– Ekip üyelerine kritik toplantılara katılmaları için gerekli bilgileri ve araçları verdim mi?

– Ekip üyelerini “kurtarma”, onları çatışmadan korumak için arabulucu olarak devreye girme eğilimim var mı?

– Ekip üyeleri, durumları başkalarının bakış açısından görebiliyor mu?

– Ekip üyelerinin soru veya endişelerini bana aktarmaları için kendilerini rahat hissettikleri bir güven ortamı yarattım mı?

 

Başarısızlıktan Sonra Başarıyı Kolaylaştırmak

 

İşler iyi gittiğinde siz ve ekibiniz zaferi paylaşırsınız. İşler zorlaştığında, ekibiniz tökezlediğinde veya başarısız olduğunda suç genellikle daha az paylaşılır, daha fazla odaklanır. Genelde de lider olarak tam sizin üzerinize odaklanır.

 

Tüm tarafların diğerlerinin bakış açılarını  anlamaları için bazı derin sorular sormak gerekir. şler ters gittiğinde (ve kaçınılmaz olarak ters gideceği zamanlar olacaktır.), kendinize sormanız gereken soru hafif bir şeffaflığa sahiptir: Sonucu kolaylaştırmak için daha farklı, daha etkili ne yapabilirdim? Bazı liderler için bu, parmakla işaret etmekten ve suçu diğer insanlara yüklemekten uzaklaştıran bir olaydır.

 

Kendinize Mutlaka Sorun:

 

– Yanlış iletişimden kaynaklanan yanlış anlamalar var mıydı?

– Sonucu değiştirecek herhangi bir kritik bilgiyi sağlamayı ihmal ettim mi?

– Beklentilerimi açıkça iletmekte başarısız mıyım?

Başkalarına liderlik etme şeklini değiştirerek ekip üyelerinde, ekip dinamiklerinde ve ekibin şirket içindeki diğer bölümlerle ilişkilerinde değişiklik olasılığını artırabilirsiniz. Kendi hesap verebilirliğinizi artırmaya çalışmak, nihayetinde onu başkalarıyla birlikte hesap verebilirlik haline getirmektir. Değişiklik anında gerçekleşir!

 

 

 Bir cevap yazın