Ekibinize Kötü Bir Haber Vermeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Yönetici olarak bazen bazı sorumlulukları üstlenmeniz gerekir. Bu sorumluluklar arasında, çalışanların canını sıkacak, motivasyonlarını düşürecek kötü haberleri verme durumu da olabilir. Bu durum, liderlik becerilerinizin test edileceği son derece dikkat edilmesi gereken bir konu haline gelecektir. Bu yazımızda, ekibinize kötü haber verirken yapmanız gerekenler üzerinde duracağız.

 

Empati Kurun

 

İlk olarak, ekibe kötü haberi aktarmadan önce iyi bir hazırlık sürecinin tamamlanması gerekir. Bu haberi duyacak kişilerin, konudan nasıl bir şekilde etkileneceğini analiz etmeniz istenebilir. Bu nedenle de cümleye girişinizin oldukça etkili olması beklenir. Giriş cümlenizde, ekibinizi ve onların duygularını en iyi şekilde anladığınız belirtmeniz faydalı olacaktır.

 

Doğru Zamanda Haberi Verin

 

Ekibe herhangi bir konuda kötü bir haber vermeden önce, bunu doğru zamanda yaptığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Bu yüzden kötü haber verilirken zamanlama son derece önemli olmaktadır. Olası haber sızdırılması durumlarında, herkes durumu çok farklı bir şekilde yorumlayacağından dolayı bu karmaşanın oluşmasını engellemelisiniz. Bu nedenle de haber yayılmadan önce ilk ağız olarak sizin gerekli açıklamayı yapmanız daha sağlıklı olur.

 

Samimi Bir Dille Konuşmaya Çalışın

 

Şirketin vermiş olduğu ve çalışanları olumsuz etkileyecek olan bir kararı, resmi bir dille anlatmamalısınız. Bunum yerine, karşı tarafa da samimiyeti hissettirecek şekilde aynı zamanda bu samimiyetin dozunda olması kaidesiyle bir konuşma yapabilirsiniz.

 

Bu tip ciddi durumlarda attığınız her adım, liderlik vasıflarınızı belirleyecek unsurlar olacaktır. Oldukça dikkatli davranıp verdiğimiz bilgileri göz önünde bulundurmalısınız.