Ekibin Sorumluluk Almasını Sağlamanın Yolları

Ekip içerisinde yer alan her çalışanın sorumluluk bilincinde olması için ekip liderlerinin sıkı bir çalışma yapması gerekmektedir. Ekipteki çalışanların zaman zaman daha net konularda alabilecekleri bazı sorumluluklar da bulunmaktadır. Burada, sorumluluk almayan çalışanların işlerin aksamasına ve kriz ortamı oluşmasına neden oldukları da görülmektedir. Özellikle genç yaştaki çalışanların sorumluluk konusunda daha büyük sıkıntılar yaşadıkları da bilinmektedir. Bu süreçte nesil fark etmeksizin her çalışan için sorumluluk alma bilinci ve hesap verme kültürünün aktarılması için atılması gereken bazı adımlar bulunmaktadır.

 

Yapılan Bir Çalışmada Değişiklik İstemek

 

Çok büyük bir iş olmasa bile ufak detaylar arasında çalışanların atladıkları bazı noktalar olabilmektedir. Ekip liderinin aslında bu noktada tam anlayamadığı bazı şeylerin olması ve bu verilerin üzerinde tartışılması istenmektedir. Ekip lideri bu konuda çalışanın yanına giderek, kafasına takılan soru işaretlerini söyler ve bu konu hakkında konuşmak ister. Bu sayede çalışan bu konuda hazırlık yapar ve doğru sonuçları çıkarabilmek için sorumluluk alır.

 

Önemli İşleri Takibi Bırakmadan Çalışanlara Vermek

 

Çalışanların sorumluluk bilinci oluşması için, ekip liderinin güvendiği çalışanlara bazı önemli işleri vermesi son derece önemli olur. Ancak, liderin bir işi verdikten sonra ortadan kaybolması da pek mantıklı olmayacaktır. Bunun yerine çalışana hissettirilmeden, iş süreci takip edilebilir. Çalışanın bu zorlu işi başarmasından sonra ise onu ödüllendirmek, farklı konularda daha kolay bir şekilde sorumluluk almasına neden olacaktır.

 

Sık Görüşmeler Yapılmalı

 

Çalışanlar ile liderler arasında kesinlikle sıkı iletişimin olması, sorumluluk bilincinin oluşmasında etkili olacaktır. Bu noktada, görüşmelerin birebir yapılması çalışanların hesap verme kültürlerinin oluşmasında da etkili olabilir. Bir iş konusunda sorumluluk alan ve bu süreçte hesap vermek isteyen çalışan için birebir görüşme yapmak çok daha rahat olacaktır.Bir cevap yazın