Doldurulması Zor Pozisyonlar için 5 İşe Alım İpucu

COVID-19 salgını küresel ekonomiyi tersine çevirmeden önce bile uzmanlar, gelecekte işe alımlarda çıkacak zorluklara dikkat çekti. Yapay zeka ve teknolojiden ev sağlığı ve tıp uzmanlarına hatta kamyon şoförü sıkıntısına kadar, doldurulması zor pozisyonlar ortaya çıkıyor. ‘’Doldurulması zor pozisyon’’ dendiğinde özellikle aşağıdaki sektörler öne çıkacak:

– Mali danışmanlık

– Veri bilimi

– Evde sağlık uzmanları, tıbbi yönetim ve hemşireler

– Kamyon sürücüleri ve nakliye uzmanları

– Bilgi teknolojisi ve siber güvenlik uzmanları

– Özellikle yiyecek ve içecekte yönetim pozisyonları

Salgının etkileri geçen yıl boyunca sayısız sektörü sarstı ancak bu sektörlerdeki pozisyonların çoğu hala talep görüyor. Aslında, çoğu daha da önemli hale geldi. Depo işiyle ilgili roller dahil olmak üzere nakliye uzmanları ve desteği, yalnızca birkaç ay içinde talepte %20’nin üzerinde artış gördü. BT uzmanları ve halk sağlığı sektörü de her zamankinden daha gerekli ve doldurulması zor olarak vurgulandı.

 

Gelecekte var olmak için yetenekleri nasıl bulacaklarını merak eden tek şirketler bu şirketler değil. Bir pozisyonun doldurulmasını zorlaştırabilecek nitelikleri ortadan kaldıracak ipuçları ve püf noktaları hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Doldurulması zor pozisyon nedir?

‘’Doldurulması zor pozisyon’’ kendi kendini açıklayıcı görünebilir: bunlar işe alım uzmanlarını geceleri ayakta tutan işlerdir ve mükemmel bir uyum bulmamız için bizi gerçekten zorlayan pozisyonlardır. Peki bu pozisyonlar hakkında onları bu kadar zor kılan nedir?

 

Payscale’in yakın tarihli En İyi Ücretlendirme Uygulamaları Raporu’nda, katılımcıların % 59’u en az altı ay veya daha uzun süredir açık olan pozisyonlara sahip olduklarını bildirdi! Bu işlerin doldurulmasının zor olmasının çeşitli nedenleri vardı:

– Fiziksel konum, işyeri veya kapsama alanının adaylara çekici gelmemesi,

– Aday, şirket kültürüyle uyuşmaması,

– Rekabetçi bir maaşın olmaması veya başka türlü düşük ücret veya fayda teklifleri olması,

– Aşırı spesifik, çok dar veya imkansız derecede geniş bir iş tanımı,

– Aday kıtlığı: verilen alanda gerekli eğitim, yetenek veya nitelik eksikliği,

– Zayıf veya riskli işveren konumlandırma / markalama

 

İpuçlarına başlayalım!

1. Bir stratejiye ihtiyacınız olacak

 

Bir işe alım planı hazırlayarak, kendinizi ve ekibinizi doldurulması zor pozisyon işe alım sürecinin zorluklarına hazırlarsınız. Bu proaktif işe alma stratejisi ile zamandan ve paradan tasarruf edebilir, maliyetli hatalar yapılmasını önlemeye yardımcı olabilir ve ekibinizin kaynaklarını optimize edebilir.

Stratejik bir işe alım planı, belirli bir pozisyon için mükemmel bir uygunluk bulmanın ötesinde bir fırsat yaratır: Şirket hedeflerini ve beceri boşluklarını ekibinizin gelecekteki genel işe alma hedefleriyle hizalama şansıdır. Doldurulması zor pozisyonunuzu gelecek yıl bağlamında değerlendirin ve yaklaşan işe alım takvimini, kullanacağınız izleme ve değerlendirme araçlarını, bütçe ayrıntılarını ve yönetim stratejisini de göz önünde bulundurun.

2.Doğru ve ikna edici bir iş tanımı oluşturun

Doldurulması zor pozisyonda potansiyel yeteneklerin önüne çıkmanın zamanı geldiğinde, dikkatlerini çekmenin ilk adımı iş tanımında olur.

Zorlayıcı, kapsayıcı ve her şeyden önce gerçekçi olun. Kişiler, uzun bir gerekli beceri ve deneyim listesinden hoşlanmazlar. Bunun yerine, şirketinizin sunduğu şeyleri paylaşın ve misyonunuzu, değerlerinizi ve şirketinizle çalışmanın benzersiz faydalarını net bir şekilde iletin. Belirli bir rol için özel gereksinimler çok önemliyken, şirketinizi benzersiz kılan özel avantajları, sosyal sorumluluk projelerini unutmayın.

Şirket politikanız bunu yapmanıza izin veriyorsa, sunduğunuz maaş aralığını / tazminatı kesinlikle paylaşın. İş arayanların % 61’i maaşın iş ilanının en önemli parçası olduğunu söylüyor.

Olumlu bir dil kullanmayı ve şirketinizin kişiliğini de göstermeyi unutmayın!

3.Marka avantajlarını artırın

Bugünün işe alım ortamı temelinde çok yönlüdür. Adaylar, maaşın ötesinde bağlantı kurmak ve yaşam tarzlarına, ilgi alanlarına ve değerlerine hitap eden şirketleri isterler.

Şirketinizde çalışmanın gerçekte neye benzediğini anlatan güçlü bir işveren markası oluşturmak, doldurulması zor pozisyonunuzun, diğer seçenekler karışısında güçlü bir şekilde öne çıkmasına yardımcı olabilir. İşe alma stratejinizi, doğrudan yetenekle bağlantılı araçlarla destekleyin: çalışan yönlendirme programları, özel marka elçileri, sosyal medya kanalları ve içerik pazarlamasının hepsi harika marka oluşturma yöntemleridir.

Kültür uyumu bir zorunluluk olsa da, ücret olarak çalışanlarınıza sunduğunuz şeyler de aynı derecede önemlidir. Günümüzün iş arayanları toplam ödüllere daha derin bir ilgi gösterirler ve ödül paketiniz işveren markanızı oluşturmada önemli bir rol oynayabilir.

4.Israr et, ısrar et, ısrar et

Yenilikçi bir marka bilinci oluşturma yetenek arayışınızı başarı ile sonuçlandırmanıza yardımcı olabilir ancak sabrın yerini hiçbir şey tutamaz. Arayın, bağlanın ve iletişim kurun.

Network becerileri ve olağanüstü çaba, özellikle doldurulması zor pozisyonlar söz konusu olduğunda, her işe alım uzmanının başarısı için gereklidir. Uzaktan çalışmanın ve “yeni normalin” engellerinin sizi engellemesine izin vermeyin. Sanal işe alım stratejileri başarı oranı oldukça artıyor ve bu da tamamen uzaktan bir şekilde çok sayıda yeni işe alınmasına neden oluyor.

Personel bulma firması Robert Half tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, ankete katılan üst düzey yöneticilerin % 75’i, şirketlerinin son birkaç ay içinde sanal araçlar ile hem görüşme hem de işe alım oturumları gerçekleştirdiğini bildirdi.

5.Bizimle iletişime geçin!

Pratik İnsan Kaynakları ile aradığınız adaya hemen ulaşın. Bununla birlikte, küçük bir strateji ve planla yolculuğun beklediğiniz kadar zor olmadığını göreceksiniz!

 

 Bir cevap yazın