Doğru Aday Seçiminde Nasıl Bir Filtreleme Yapılabilir?

Şirketlerin çalışmalarındaki verim ve gelecek hedeflerine ulaşma noktasında attıkları en önemli adımlardan birisi de işe alım süreci olur. Şirket ve pozisyona uygun olan adayların bulunması şirketler için son derece önemli bir konu olmaktadır. Bu noktada, yetkinlik düzeylerine göre bir değerlendirmede bulunmak gerekirse, yetkin olmayan adayların filtrelenmesi için bazı farklı yöntemler uygulanabilir.

 

Yetkinliği Ölçmek Adına Bazı Testler Yapın

 

Her iş alanında olmasa da genellikle işe alınacak adayların bazı öne çıkan yetkinliklerinin olması istenir. Adaylar bu yetkinliklerini iş başvurularında belirtiyor olsalar bile, bu değerlendirmenin daha sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için beceri testlerinin de yapılması önerilir.

 

Ortak İşe Alım Süreçleri Avantaj Sağlar

 

Şirketler için işe alım süreçleri son derece zaman harcanması gereken bir süreç olduğundan dolayı önemli sıkıntılar yaratabilir. Uzun süreli bir süreç sonrasında hala yetkin adaylara ulaşılmaması ise zaman ve efor kaybından başka bir şey olmaz. Bu nedenle de işe alım süreçlerinin yönetilmesi için profesyonellerle ortak bir çalışma sürecinin yönetilmesi etkili olacaktır. İnsan kaynakları alanında görev alan uzman firmalar ile ortaklaşa çalışmalar yapılarak şirketteki açık pozisyon için daha yetkin adaylara ulaşılması mümkündür.

 

Şirket Kültürünü Ön Planda Tutun

 

Sadece teknik özelliklerine bakılarak işe alınan bir adayın kalıcılığını sağlamak pek de mümkün olan bir konu değildir. Öyle ki, işyerlerinde ekip işi genellikle bireyselliğin önüne geçeceği için teknik özelliklerin yanı sıra şirket kültürüne göre bir aday seçimi yapılması çok daha mantıklı olacaktır.