Dijitalleşen İnsan Kaynakları ve Şirketler İçin Önemi

Teknolojinin gelişimi hiç şüphesiz ki iş hayatının içindeki pek çok alanını da yakından ilgilendirmekte. Şirket içinde bilimsel ve teknolojik ilerlemelerin önünü açmak işveren olarak sizlere önemli katkılar sağlar. Teknolojinin ortaya çıkarmış olduğu dijitalleşmeyi etkili bir şekilde kullanarak finansal anlamda da fayda sağlamanız mümkün.

Büyüme hedefi bulunan şirketinizde birkaç dijitalleşme adımları atarak bu hedeflere daha hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Elbette, dijitalleşme süreci kolay ve hızlı gerçekleşecek bir işlem olmasa da herhangi bir başlangıç yapmadan duraksamanın şirketinize herhangi bir faydası bulunmayacaktır.

Dijitalleşmenin en önemli örneklerinden bir tanesi de insan kaynakları departmanında gerçekleşmekte. Öyle ki insan kaynakları alanında yapılan çalışmaların dijitalleşmesi demek, sizin de şirket içerisinde dijitalleşmeye attığınız önemli bir adım demektir.

 

Dijitalleşen İnsan Kaynaklarının En İyi Örneği: Online Mülakat

 

Aradığınız potansiyel çalışanları bulma noktasında size en önemli faydayı sağlayacak olan sistem online mülakat olacaktır. Dijitalleşmenin etkisiyle farklı gelişimler yaşayan insan kaynakları departmanında online mülakatlar sayesinde işe alım süreci çok daha etkili bir şekilde yürütülmekte.

Ülkemizde de etkisini devam ettiren pandemi sürecinden kaynaklı olarak sosyal mesafeye verilen önem bir hayli fazla. Böyle bir süreçte yüz yüze mülakatlar gerçekleştirmek riskli olacağından dolayı, online mülakatlar ile eski sisteme oranla daha fazla fayda sağlamanız bile mümkündür.

 

İnsan Kaynaklarında Dijitalleşmenin Etkisiyle Gelişen Çalışmalar

 

Şirketiniz için önemli bir görev üstlenen insan kaynakları departmanı, işe alım sürecini yönetmek, çalışanınızla aranızda köprü görevi üstlenmek gibi farklı alanlarda size fayda sağlamakta. Peki, bu faydaların üzerine bir de dijitalleşme eklendiği zaman insan kaynaklarında neler değişmekte? Elbette, şirketler açısından önemli bir insan kaynakları döneminin başladığını bizlere göstermekte.

İnsan kaynakları departmanında kullanılan dijital araçlar, şirketinizin verimliliğini önemli bir oranda arttıracaktır. Dijital bir şekilde aday profillerini görebilmenin yanı sıra geliştirilen yazılımlar sayesinde çalışanlarınızın performansını ölçebilmek de dijitalleşen insan kaynakları departmanın sunduğu olanaklar arasında yer alır. Dijitalleşen insan kaynakları kendini yeni yeni duyurmaya başlasa bile, çok uzun dönemler şirketlerin büyümesinde en önemli role sahip departman olacağının sinyallerini veriyor.

 

 

 Bir cevap yazın