Dijital Çağda Kapsayıcı Bir Kültür Oluşturmak

İş başarısının çoğu, rekabeti yenmek için en uygun, en hızlı ve en çevik olanın hayatta kalmasına bağlıdır fakat aynı felsefeyi bir kuruluş içindeki ilişkilere taşımak, başarıya götürme olasılığı en yüksek olan etkinlikleri raydan çıkarabilir: işbirliği ve ortak çalışma.

 

Çalışanlar, yakın gelecekte daha iyi bir fırsat çıksa bile güvenli bir işten ayrılma konusunda tereddütlü olacaklar.

 

Uzaktan çalışmak

2021 Pew Araştırma Merkezi anketine göre, bir şirkete dahil olma veya şirketten ayrılma nedenleri son derece bireyseldir. Şirketten ayrılmanın ilk üç nedeni arasında ‘’saygısızlık’’ hissetmek yer alır. Ankete katılanların neredeyse yarısı ayrıca çocuk bakımı sorunları ve esneklik eksikliğinden de bahsetmiştir.

 

Kadınlar ayrıca esnekliğe yüksek değer veriyorlar. Örneğin, ABD’de kadınların hibrit çalışma düzenlemelerini daha çok tercih ettikleri ortaya çıktı çünkü bu şekilde iş-yaşam dengesini sağlayabildiklerini dile getirdiler. Pandemi sırasında dijitalleşme, işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayan esnek veya değişken paketlerle daha geniş bir insan kitlesine ulaşmasını sağladı.

 

Bu, uyum sağlayacak dijital altyapıya sahip şirketler için belirleyici bir kazanç oldu ve olmaya da devam ediyor. Uzaktan çalışmanın benimsenmesi, şirketlerin dağınık coğrafi bölgelerden çok daha geniş yetenek havuzlarından yararlanmasına da ayrıca olanak tanır. Teknoloji ve yazılım mühendisliği gibi rekabetçi alanlarda bu, en iyi yetenekleri bulup elde tutmakta zorlanan işe alım görevlileri için harika bir avantajdır.

 

Hibrit iş yerlerini etkili kılmak için hem çalışanların dijital çalışma alanında gezinmesi gereken teknolojiye yatırım hem de özellikle kariyerlerinin başındakiler olmak üzere uzaktan çalışanları en iyi şekilde yönetmeyi ve beslemeyi anlayan liderler gerekir.

 

Yüz yüze ve uzaktan çalışma arasında eşitlik

Dijital çağda kapsayıcı bir kültür oluşturmaya yönelik önemli bir zorluk, farklı çalışmayı seçen çalışan için tutarlı fırsatlar ve tanınma sağlamaktır. Ofise gelenlerin terfi alma olasılığının daha yüksek olduğuna dair kanıtlar artmamalıdır. Bu gibi durumlarda özellikle adil olunmalıdır.

 

Beklentileri önceden netleştirin

Birçok rol, yüz yüze müşteri hizmeti gerektirdiği veya güvenlik sorunları içerdiği için uzaktan yürütülemez. Pozisyonun şartlarını ve uzaktan çalışma için potansiyel olup olmadığını anlamalarını sağlamak için mevcut ve potansiyel çalışanlarla net olmak çok önemlidir.

 

Katılıma odaklanın ve çok fazla iletişim kurun

Zoom’da gerçek, kalıcı bağlantılar kurmak, şahsen olduğundan daha zordur. Bu tartışmaya açık değildir. Çalışanların yarısından fazlası, pandemi sırasında iş arkadaşlarıyla ilişki kurmakta zorlandıklarını ve izole edildiklerini söyledi. Microsoft, genç insanların uzak ortamlarda fikirlerini dile getirmekte ve bağlantılar kurmakta zorlanırken meşgul ve heyecanlı hissetmeyi de daha zor bulduğunu ifade etti. Şirketler bunu hesaba katmazsa, yüksek potansiyele sahip yetenekleri kısa sürede kaybedeceklerdir. Liderler, işlerini nerede yaparlarsa yapsınlar çalışanlarla  işbirliği yapmalı ve bağlantı kurmalı.

 

2023 yılında İK olarak dijital kültüre de önem vermemiz ve üzerine düşmemiz gerekiyor.