Çalışanlarla Etkili İletişim Kurmak için 10 Yol

Yöneticiler ve çalışanlar arasındaki açık ve etkili iletişim, bir ekibin başarısının anahtarıdır. Çalışanlar departman hedeflerini anladıklarında ve yöneticilerinin fikirlerine değer verdiğine inandıklarında, işte motive olmaları ve üretken olmaları daha olasıdır. Bir yönetici olarak, çalışanlarınızla nasıl iletişim kurduğunuz, hem sizin hem de onların performansını etkileyebilir. Bu yazımızda çalışanlarla etkili iletişim kurmak için 11 ipucu listeledik!

 

Çalışanlarla etkili iletişim kurmanın 10 yolu

İşte, siz ve çalışanlarınız arasındaki işyeri iletişimini geliştirmek için yapabileceğiniz birkaç şey:

 

  1. Açık ve dürüst olun

Açık iletişimi göstererek, çalışanlarınızın güvenini kazanabilir ve onları kuruluşun değerli üyeleri gibi hissettirebilirsiniz. Beklentileriniz konusunda dürüst ve şeffaf olmakla başlayın. Çalışanlarınıza hem işe yarayan hem de yaramayan stratejileri anlatmak konusunda da kesinlikle rahat olun. Çalışanları yolunda gitmeyen şeyleri değerlendirmeye teşvik ederek ekip olarak çözümler bulabilir ve kendilerini sürece dahil hissetmelerini sağlayabilirsiniz.

 

  1. Yaklaşılabilir olun

Çalışanlarınızın size fikirleriyle veya sorularıyla gelme konusunda kendilerini rahat hissetmelerini sağlayın. İstedikleri zaman sizinle konuşabileceklerini onlara açıkça söyleyin. Gizliliğe ihtiyacınız olmadığında ofis kapınızı açık bırakın. Beden diliniz ve sözsüz iletişiminiz de dahil olmak üzere olumlu ve arkadaşça bir tutum sergileyin. Acele veya meşgul gibi davranmak yerine biraz daha yavaşlayın.

 

  1. Açıkça iletişim kurun

Tonunuz, diliniz ve iletişim tarzınız, yüz yüze veya mail yoluyla çalışanlarınıza mesaj ve hedefleri net bir şekilde iletmenize yardımcı olabilir. Karışıklığı önlemek için teknik dil yerine anlaşılması kolay kelimeler kullanın. Daha yalın cümleler için konuşmalarınıza çok fazla İngilizce kelimeler eklemekten kaçınabilirsiniz.

 

Çalışanlarla mail yoluyla iletişim kurarken, mesajınızı kısa paragraflarla basit tutmalısınız. Mesajınızın ana noktalarını düzenlemek için madde işaretlerini kullabilirsiniz.

 

  1. Geri bildirim isteyin ve dinleyin

Geri bildirim isteyerek çalışanlarınızın fikirlerine değer verdiğinizi bilmelerini sağlayın. Düşüncelerini yargılamadan paylaşabilecekleri isimsiz bir öneri kutusu oluşturabilirsiniz. Toplantılar veya grup projeleri sırasında onları da fikirlerinizi eleştirmeye yönlendirin.

 

Kritik ve olumlu tavsiyeler arasında bir denge kurarken çalışanlarınıza geri bildirim de verin. Onlara nasıl performans gösterdiklerini, geliştirebilecekleri alanları ve son zamanlarda iyi yaptıkları şeyleri anlatın. Küçük ve büyük başarıları özel olarak ve ekibin önündeki toplantılar sırasında söyleyin.

 

  1. Çalışanlarınızı güncelleyin

Çalışanlar bireysel görevleri üzerinde çalışmakla meşgul olduklarında, daha geniş proje ve hedeflerin durumunun farkında olmayabilirler. Çalışanlarınıza işle ilgili güncellemeler vererek yönetim ve çalışan arasındaki engeli kaldırmaya çalışın. Onlara hangi projelerin başarılı olduğunu ve hangilerinin kötü gittiğini söyleyin.

 

  1. Doğru yöntemi seçin

Çalışanlarınızla toplantılardan video konferanslara ve e-postalara kadar çeşitli şekillerde iletişim kurabilirsiniz. Etkili bir mesaj iletmek için duruma ve çalışana göre doğru iletişim yöntemini seçtiğinizden emin olun. Örneğin bazı çalışanlar, tüm iletişimleri için e-postayı tercih eder. Diğerleri, kişisel olarak konuştuğunuzda bilgileri daha net anlar.

 

  1. Düzenli olarak görüşün

Çalışanlar arasında iletişimi kuvvetli hale getirmek ve bilgi paylaşmak için düzenli ekip toplantıları planlayın. Haftalık toplantılar aşağıdakiler için fırsatlardır:

 

– Güncellemeleri sağlayın

– Projelerdeki ilerlemeyi tartışın

– Zorluklar hakkında konuşun

– Sorunları grup olarak çözün

– Çalışanların sorumluluklarını anladığından emin olun

– Hedefler belirleyin

– Geribildirim sağlayın

– Soruları cevaplayın

 

  1. Çalışanı anlayın

İhtiyaçlarını, en iyi nasıl iletişim kurduklarını ve ne tür geri bildirim almaktan hoşlandıklarını anlayabilmek için çalışanlarınızı tanıyın. Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için kendilerine sorular sorun. İletişim stratejilerinizi bireylere özel şekilde belirleyebilirsiniz.

 

  1. Bireysel olarak tanışın

Ekip toplantılarına ek olarak, ekibinizin her bir üyesiyle düzenli bire bir toplantılar yapın. Kişiler, bir  grubun önünde olmaktansa, özel bir ortamda fikir paylaşmaya ve geri bildirim alıp vermeye daha açık olabilirler. Bireysel toplantılar ayrıca çalışanlarınıza fikirlerine ve çalışmalarına değer verdiğinizi gösterir. Size çalışanınızla daha kişisel bir düzeyde bağlantı kurma fırsatı verirler. Bire bir toplantılar hızlı ve gayri resmi olabilir, bunları ayda bir kez veya maksimum iki kez planlayabilirsiniz.

 

  1. Çalışanları dinleyin

Aktif dinleme, çalışanlarınızın takdir edildiğini hissettiren önemli bir iletişim becerisidir. Çalışanlarınızın söylediklerine dikkat edin ve size ne söylemek istediklerini  tam olarak anlamaya çalışın. Aktif dinleme örnekleri şunları içerir:

 

– Anladığınızı göstermek için çalışanın size söylediklerini özetlemek

– Göz teması ve baş sallama gibi beden dilini kullanma

– “Anlıyorum” gibi olumlamalarla yanıt vermek

– Açık uçlu sorular sormak