Çalışanlarınızı Geliştirmek için 7 Temel Adım

“Lider olmadan önce, başarı tamamen kendinizi büyütmekle ilgilidir. Lider olduktan sonra başarı, başkalarını büyütmekle ilgilidir.” – Jack Welch

 

Araştırmalar, liderler üst sıralarda yükseldikçe, yetenekleri geliştirmedeki yeterliliklerinin artmak yerine azaldığını gösteriyor. Peki, neden?

 

Kişiler, çoğu zaman, yönetsel yeteneklerine göre terfi edilmiyorlar. Yükselmek üzere oldukları rolde değil, önceki rollerinde başarılı olmalarını sağlayan beceriler nedeniyle terfi ettiriliyorlar. Bu sürekli gerçekleştiğinde, şirketler liderlerinin potansiyelini en üst düzeye çıkarmıyor veya bir bütün olarak iş gücünden en iyi şekilde yararlanamıyor. Liderler her zaman yeni liderler yetiştirmek için çalışmalı, çalışanlarının başkalarını etkin bir şekilde yönetmelerini sağlayacak beceri setlerini geliştirmelerine yardımcı olmalıdır.

 

Diğer faktörler de liderlerin, çalışanlarının liderlik yeteneklerini geliştirmeye zaman ayırmasını engelleyebilir. Zamana duyarlı projeler ve son teslim tarihleriyle o kadar meşgul olduklarını hissedebilirler ki, yeni liderlerin gelişimine odaklanmak için zamanları yoktur. Nihai sonuçlara ulaşmakla görevlendirilirler ve maalesef yetenek gelişimini ölçülebilir bir hedef olarak görmezler.

 

Ekip arkadaşlarını geliştirme yeteneği, üst düzey liderler için en hayati niteliklerden biridir. Yönetici düzeyinde, etkili ekipler oluşturmak, bir liderin belki de en temel rolüdür. Şirketlerin, çalışanların gelişimlerinde nasıl destekleneceği konusunda eğitim ve mentorluğu içeren yönetici planları olmalıdır.

 

İlk olarak, hangi liderlerin çalışanlarının gelişimine daha etkili bir şekilde rehberlik etmeye başlaması gerektiğini belirleyin. Ardından, patronlar yerine liderler olarak büyümelerine yardımcı olmak için harekete geçin.

 

Çalışanlarınızı nasıl geliştirebilirsiniz? İşte çalışanınızın ‘gerçek lider’ olmasına yardımcı olabilecek yedi temel adım!

 

1. Onlarla haftada bir düzenli bire bir seanslar planlayın. Bu oturumlar sırasında, başkalarının büyümesine yardımcı olma konusundaki kendi deneyimleriniz hakkında konuşabilirsiniz.  

 

2. Kuruluşunuzdaki üst düzey pozisyonlardaki yetenekli liderleri belirleyin ve en iyi uygulamaları geniş bir yönetici grubuyla paylaşacakları liderlik seminerleri düzenleyin. Bu oturumlar şunları içerebilir:

 

– Liderlik becerilerini uygulamaya koymayı nasıl öğrendiklerini ve düzenli olarak kullandıkları teknikleri gösteren hikayeler.

 

– Yöneticilerin kafa karıştıran noktalarda netlik isteyebilecekleri Soru-Cevap oturumları

 

3. Seminer katılımcılarından, öğrendikleri şeyler üzerine kendi ekiplerine, doğrudan sunabilecekleri geri dönüşlerini ve büyümesini arttırırken bilgilerini sağlamlaştıracak atölye çalışmaları sunmalarını isteyin.

 

4. Deneyim ve uygulama çok önemlidir. Yaparak öğrenmelerini isteyin, yeni öğrendiklerini iş yerinde kullanabilecekleri durumlara adım atmalarını sağlayın. Örneğin, doğrudan bir çalışanın koçluğa ihtiyaç duyduğu bir alanı belirlemelerini ve bu rehberliği sağlamaya başlamalarını isteyin.

 

Gelişmekte olan liderleri, becerilerini geliştirirken risk almaya teşvik edin. Yeni bir tekniği veya fikri uygulamaya koymak, risk almak anlamına gelir ancak lider adayları, yeni şeyler deneyerek kendileri için neyin işe yaradığını öğrenecekler ve sonra onu mükemmelleştireceklerdir.

Başkalarıyla paylaşmalarını istediğiniz becerileri modelleyerek bu yeni alanda gezinirken onlara bol bol mentorluk verin. Güvenilir bir koçun tavsiyesiyle desteklenen uygulamalı öğrenme sayesinde bilgilerini becerilere dönüştürecekler. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi konu liderlik olduğunda, uygulama çok önemlidir.

 

Birbirlerine koçluk yaparak liderlik becerilerini ortaklaşa geliştirmek için başka bir seminer katılımcısıyla takım oluşturarak ekip mentorluğuna teşvik edin. Haftalık olarak (veya daha sık) ortaya çıkan soruları konuşarak ve ilerlemeleri hakkında birbirlerine geri bildirimde bulunarak değerli koçluk deneyimi kazanacaklardır.

 

5. Her lideri, bir danışmanla ilişkilendirin, onlara büyümelerine ilham verebilecek ve tavsiyeler paylaşabilecek birden fazla üst düzey liderle etkileşim kurma fırsatı verin.

 

Çalışanlarınızı bir konferansa davet edin, çok fazla motivasyon, bilgelik ve faydalı bağlantılar sağlayabilecek beş ilham verici liderle bir araya getirin. Tomurcuklanan lider gruplarının potansiyel danışmanlarla buluşabileceği ve onlarla gayri resmi olarak konuşabileceği, ilişki kurmayı teşvik edebileceği öğle yemekleri de düzenleyebilirsiniz.

 

 

6. Liderlerden, değerli bakış açıları sağlayarak çalışanların büyümelerini destekleyebilecek diğer liderlerle ilişki kurmalarını isteyin.

 

7. Yetenekli liderlerinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek ek kaynakları belirleyin. İşte, birkaç fikir:

 

Dışarıdan bir profesyonel eğitim desteği alın, liderlerden tekrar not almalarını ve kilit noktaları doğrudan raporlarına sunmalarını isteyin. Liderlerin kendi ekiplerine devam eden atölye çalışmaları sunmalarına yardımcı olabilecek sunumlar geliştirin. Dinlenme odasına veya ofisin belirli yerlerine liderlik üzerine kitaplardan oluşan bir kitaplık yerleştirin. Pandemi döneminde, evlerine hediye olarak da bu kitapları gönderebilirsiniz.

Çalışanlarınızı geliştirdikçe, şirketinizde bir öğretme kültürü de geliştirebilirsiniz. Organizasyonun tüm seviyelerinde liderler, bu yeteneği başarının bir işareti olarak görerek diğer liderleri geliştirmek için çabalamaya devam edeceklerdir. Başkalarının büyümesini desteklemeye yapılan bu kurgu, iş yeri genelinde bağlı bir iş gücünü, güçlü iletişimi ve gelişmiş üretkenliği teşvik ederek sayısız fayda sağlayacaktır.Bir cevap yazın