Çalışanların İşten Ayrılacağına İşaret Eden Durumlar

Çalışanların işten ayrılma niyetleri varsa gelecek aylarda daha farklı bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilmek mümkün olur. Öncelikli olarak, yöneticilerin çalışanlarının işten ayrılma hazırlığında olup olmamaları mümkündür. Bu süreçte son derece dikkatli davranılmalı ve bazı analizler de yapılmalıdır.

 

İş dünyası içerisinde gerçekleşen bazı önemli çalışanların istifaları şirketlere önemli zararlar verebiliyor. Bu istifalara karşı hazırlıksız olan şirketler, daha sonrasında istifa eden kişinin yerine doğru personeli bulma noktasında insan kaynakları çalışmalarından faydalanabiliyorlar. Çalışanların davranışlarını izlemek ve buna göre bazı çıkarımlarda bulunmak da mümkün olabilir. Çalışanların işten ayrılma hazırlığında olduğunu gösteren bazı davranışları sizler için derledik.

 

İş Verimliliğinin Düşmesi

 

İş akışı içerisinde, çalışanın normalden daha geç teslim ettiği işler artmışsa bu durum ayrılmanın habercisi olabilir. Yapılan analiz ve gözlemlerde çalışanının iş kalitesinin ciddi seviyede düştüğünü gözlemliyorsanız, gerçek nedenini aramak en önemli yoldur. Farklı bir sebepten kaynaklanan bir durum da olabileceği için her türlü ihtimalin değerlendirilmesi gerekir.

 

Takım Çalışmalarına Uzak Kalması

 

Ekip içerisinde gerçekleştirilen takım çalışmalarına çalışanların katılım oldukça önemlidir. Takım ait hissetmeme durumu çalışanların işten ayrılmak istediklerine bir işaret olabilir. Bu süreçte, her türlü ihtimalin değerlendirilerek doğru sonuçlara ulaşılması önemlidir.

 

Olumsuz Davranışlar Sergileniyorsa

 

Çalışan, iş hayatı içerisinde olumlu gelişmelerde olumsuz tavırlar sergiliyorsa önemli bir ayrılık sebeplerinden bir tanesidir.