Çalışan Oryantasyonu

Çalışan Oryantasyonu Nedir?

 

Çalışan oryantasyonu, yeni işe alınan çalışanlara yeni işlerini ve işyerilerini tanıtma sürecidir. Çalışanların yeni ekiplerine, departmanlarına ve şirket içindeki rollerine hazırlıklı hissetmeleri için ihtiyaç duydukları temel organizasyonel bilgileri sağlar. Etkili çalışan oryantasyonu, çalışanları şirket politikalarından ve beklentilerinden haberdar eder, önemli evrak işlerini halleder ve yeni pozisyonlarına geçmeden önce sahip olabilecekleri soruları veya endişeleri yanıtlar.

 

Yeni Çalışanlar İçin Oryantasyon Neden Önemlidir?

 

Oryantasyon çok önemlidir çünkü çalışan ve işveren arasındaki ilişkinin başlangıcını ifade eder. Bu süreç her iki taraf için de büyük önem taşır.

 

Yeni bir role soft geçiş, hem yeni çalışanlara hem de onların yeni yöneticilerine ve meslektaşlarına fayda sağlar. Beklentileri ve sorumlulukları yeni bir çalışana açıkça iletmeniz gerekmektedir. Etkili bir işe alım sürecinin bir parçası olarak, kapsamlı ve ilgi çekici bir oryantasyon, yanlış anlaşılan veya karşılanmayan beklentiler nedeniyle yeni çalışan devir hızının azaltılmasına da yardımcı olabilir. Ek olarak, çalışan oryantasyonu için hazırlanmış net bir program, tüm yeni ekip üyelerinin aynı eğitimi, bilgileri ve deneyimi almasını sağlayacaktır.

 

Şirketinizdeki Yeni Çalışanları Nasıl Eğitirsiniz?

 

Başarılı yeni çalışan eğitiminin anahtarı, yeni ekip arkadaşlarınıza ilk günden itibaren memnuniyetle karşılandığını, takdir edildiğini ve üretken olduğunu hissettirmektir.

 

Ofislerinin, telefon, dizüstü bilgisayar ve e-posta hesabı gibi ekipmanlarının kurulu ve kullanıma hazır olduğundan emin olun. Eğer karmaşık birşeyler varsa birilerini onlara yardım etmekle görevlendirebilirsiniz. hevesli olduğunuzu gösterin. Bir ekip öğle yemeği gezisi planlayarak, şirket tişörtü ya da diğer ücretsiz ürünleri içeren bir hoş geldin hediye seti sağlayarak özel hissettirebilirsiniz.

 

Çalışanın beklentileri anladığından emin olun ve onları işle ilgili mevcut süreçler hakkında iyileştirme fikirleri sunmaya davet edin. İlk gün, uygunsa, onlara başlamaları için bir veya iki basit proje verin.

 

Yeni Çalışan Oryantasyonunun Amacı Nedir?

 

Yeni çalışan oryantasyonunun amacı, yeni çalışanları kuruma kabul etmek, önemli notları ve kültür bilgilerini iletmek, çalışanları yeni iş yerleriyle tanıştırmaktır.

 

Çalışan oryantasyonu için belirlenmiş bir program ve prosedür aynı zamanda yöneticilerin ve eğitim personelinin yükünü azaltacak, yeni çalışanların işe başlamalarına devam ederken günlük işlerinde üretken kalmalarını sağlayacaktır.

 

 

Yeni Çalışan Oryantasyonu Ne Kadar Sürmeli?

 

Çalışan oryantasyonu için harcanacak doğru zaman, şirketten şirkete farklılık gösterebilir.Sektörler, yeni çalışanların sorumluluklarını tam olarak anlayabilmeleri için farklı seviyelerde eğitim ve brifing gerektirir. Bununla birlikte, yeni bir çalışanın oryantasyon süresi için yaygın olarak kabul edilen genel standart, yaklaşık üç saattir veya bir iş günü kadardır. Bir iş gününden fazla sürdürmemenizi öneririz.

 

Yeni çalışma arkadaşlarınıza Pratik İnsan Kaynakları ile ulaşın!